×
 • Lajme
 • Lajme

  Ky është vendimi i Këshillit të Përgjithshëm të AAK-së, për koalicionin me LDK-në

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Sapo ka përfunduar mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të AAK-së.Nënkryetari i këtij subjekti, Ardian Gjini, ka thënë se aty është diskutuar për gjetjen e zgjidhjes që pas përfundimit të mandatit të Presidentit Hashim Thaçi vendi të mos shkojë në zgjedhje.

  “AAK nuk mendon se vendi duhet të shkojë në zgjedhje për shkak të Presidentit. Shpresojmë që partitë do ta gjejnë rrugën për zgjidhjen e Presidentit të vendit”, ka thënë Gjini.

  Ai ka pohuar se Këshilli i Përgjithshëm i AAK-së është pro që kandidat për President të jetë Ramush Haradinaj.Në takimin e sotëm është qartësuar edhe pozicioni i AAK-së sa i përket Qeverisë aktuale.

  “Kritikat e AAK-së dhe kryetari Haradinaj për modelin e dialogun nuk nënkuptojnë mosmbështetje për Qeverinë dhe nuk nënkuptojnë prishje të koalicionit. Le të jetë e qartë. Brenga jonë është se në këtë format dialogu po kthehet në formatin teknik. Nuk nënkupton largim nga koalicioni. Dialogu nuk duhet të zhvillohet pa SHBA. Nuk nënkuptojnë largim të partnerëve”.

  “Në këtë takim nuk kemi diskutuar për PDK. AAK është kundër shkuarjes në zgjedhje për shkak të moszgjidhjes së presidentit. Nëse synojmë t’i evitojmë zgjedhjet opsioni i përfshirjes së PDK në Qeveri nuk përjashtohet. Por nuk ka qenë diskutim i AAK”, raporton Klani.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Kronika30 Shtator 2023
  Personi që u plagos dje në lagjen “Dardania”, në Prishtinë është jashtë rrezikut për jetë, sipas informacioneve të fundit. Policia njofton se...
  Kronika30 Shtator 2023
  Është kanosur përmes rrjeteve sociale dje një pjestarë i Policisë së Kosovës në Mitrovicën e veriut. Lidhur me rastin është njoftuar prokurori....
  Kronika30 Shtator 2023
  Një person ka humbur jetën ditën e premte në fshatin Jabllanicë e Madhe në Pejë. Policia njofton se viktima mashkull ka humbur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Sport30 Shtator 2023
  Roma e ka nisur në mënyrë të shëmtuar sezonin e ri në Serie A dhe pas gjashtë ndeshjeve të para për Giallorosët...
  Lajme30 Shtator 2023
  Franca emëroi diplomatin Rene Troccaz si të dërguar të posaçëm për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në një njoftim të ministrisë së Jashtme...
  Sport30 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në futboll do të vazhdojë këtë fundjavë me xhiron e tetë. Kjo xhiro do të sjellë dy super derbi,...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Lajme30 Shtator 2023
  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.