Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ky është vendi më tërheqës për punëtorë në botë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  ër të pestën herë me radhë, Zvicra zgjedhet si vendi më tërheqës për punëtorë të kualifikuar nga e gjithë bota. Kështu vazhdon të jetë madje edhe në kohën e Koronës.

  Sipas studimit krahasues “World Talent Ranking” të realizuar nga shkolla e biznesit IMD Lozanë, Zvicra ka mbajtur vendin e parë edhe në edicionin e vitit 2020, pasuar nga Danimarka dhe Luksemburgu, shkruan sda.ch.

  Studimi thotë se Zvicra ka arritur të promovojë më së miri talentin vendor dhe është veçanërisht tërheqëse për punonjësit.

  Kjo është arsyeja pse ajo mban talentet e veta në vend dhe në të njëjtën kohë tërheq specialistë të huaj, transmeton albinfo.ch. Në këtë mënyrë, vendi alpin zë vendin e parë për dy nga tre faktorët e shqyrtuar në këtë studim krahasues.

  Zvicra ka një sistem shëndetësor efikas, shpenzime të larta publike për kokë banori për arsim dhe një cilësi të lartë të jetës.

  Por sipas studimit, Zvicra është gjithashtu lidere në fushën e arsimimit praktik dhe pagave, faktorë këta që kanë kontribuar në këtë rezultat.

  Shumë pak studentë të shkencave natyrore

  Për faktorin e tretë, i cili mat cilësinë e talenteve që janë në dispozicion në vend, Zvicra ka rënë këtë vit nga vendi i dytë në vendin e pestë. Në Zvicër, këtë vit ka pasur më pak studentë se vitin e kaluar që kanë marrë një diplomë në lëndët e matematikës dhe shkencave natyrore, përcjell albinfo.ch. Kur bëhet fjalë për arsimin, siç tregohet edhe nga studimi i Pizës nga OECD, Zvicra renditet vetëm rreth mesatares.

  Autorët e studimit vlerësojnë vendet që investojnë shumë në arsim – në të gjitha nivelet arsimore. Për të tërhequr ekspertët është gjithashtu e rëndësishme që ekonomitë të mbeten të hapura për punëtorët dhe idetë.

  Evropa Perëndimore, në krye

  Në renditjen e përgjithshme, vendet e Evropës Perëndimore janë në krye. Nga vendet fqinje të Zvicrës, vetëm Austria ka hyrë në dhjetëshen e parë dhe është në vendin e gjashtë (pas vendit të katërt vitin e kaluar), transmeton albinfo.ch. Ashtu si në vitin 2019, Gjermania është në vendin e 11. Franca ka humbur 3 vende dhe tani është në vendin e 28-të, ndërsa Italia mbetet vetëm në vendin e 36-të.

  Dhjetë vendet në krye të listës tani janë të dominuara nga vendet skandinave. Pas Danimarkës në vendin e 2-të, Islanda renditet e 4-ta, Suedia e 5-ta dhe Norvegjia e 7-të.

  SHBA ka humbur tre vende dhe kështu ka përfunduar në vendin e 15-të.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.