×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ky është treni më i shpejti në botë, për 2 orë e gjysmë më shumë se 1000 kilometra – VIDEO

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Kina ka ndërtuar trenin më të shpejtë në botë që mund të arrijë një shpejtësi deri në 600 kilometra në orë. Ai përdor teknologjinë e levitacionit magnetik, të njohur si “maglev”, për të lëvizur, e cila bazohet në parimin se polet magnetike zmbrapsen.

  Sipas Reuters, magnetët nën tren përdorin këtë forcë për të notuar mbi magnet në shina, sipas një video të postuar në llogarinë në Twitter të Forumit Ekonomik Botëror.

  Kjo eliminon fërkimin dhe lejon shpejtësi shumë më të larta. Një grup tjetër magnetësh të integruar në shina përdoret për të shtyrë dhe tërhequr trenin.

  Ky tren i ri kinez mund të shkojë nga Pekini në Shangai për vetëm dy orë e gjysmë, që është pothuajse dy herë më i shpejtë se një tren i shpejtë. Megjithatë, së pari duhet të ndërtohen binarët./FrontOnline/

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Kërkimi për njeriun që vrau policin kufitar Nikolla Krsmanoviq dhe plagosi rëndë kolegun e tij Vjekoslav Iliq në Loznicë është ende në...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Të tjera
  Lajme18 Korrik 2024
  Franca nuk dëshiron konfrontime të reja në veri e të cilat mund të lindin lidhur me çështjen e hapjes së urës së...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Lifestyle18 Korrik 2024
  Pirja e kafesë është një ritual i përditshëm për shumicën e njerëzve. Megjithatë, ekzistojnë dy arsye pse duhet të bëni kujdes kur...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Lajme18 Korrik 2024
  Aviacioni i SHBA-së nga Komanda Rajonale në Lindje e Forcave Kosovare të udhëhequr nga NATO ka ndihmuar sot Departamentin e Zjarrfikësve të...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.