×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kuvendi i Serbisë po shqyrton për javën e ardhshme miratimin e një rezolute për “mbrojtjen” e serbëve në Kosovë

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë nëse shqiptarët e Kosovës dhe autoritetet e tyre vendosin të përdorin “dhunën”, thuhet në propozimin për rezolutën për mbrojtjen e serbëve në Kosovë dhe integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë, të cilën parlamenti i Republika Srpska do ta konsideronte javën e ardhshme.

  Rezoluta, e propozuar nga Presidenti i Asamblesë Kombëtare të Republikës Srpska, Nenad Stevandiç, mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur integritetin territorial dhe sovranitetin e saj të garantuar nga e drejta ndërkombëtare dhe Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, si një e drejtë që askush nuk mund ta sfidojë apo heqë./FrontOnline/

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. SBU pretendoi...
  Të tjera
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Lajme03 Tetor 2023
  Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby tha të martën se Serbia ka filluar tërheqjen e forcave serbe përgjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.