×
 • Lajme
 • Lajme

  Kush është Qemajl Aliu, kreu i ri i Shtimes, që rrëzoi nga froni Ismajlin e PDK’së pas dy dekadash

  FrontOnline
  21 Nëntor 2021

  Në raundin e parë të zgjedhjeve lokale, në Komunën e Shtimes garuan tre kandidatë për kryetar, Naim Ismajli nga radhët e PDK-së, që ishte në krye të kësaj komune për 20 vite me radhë, Bedri Zeqiri nga LDK dhe Qemajl Aliu nga LVV. Asnjëri nga këta kandidat nuk arriti të fitonte në raundin e parë, duke shkuar në balotazh Aliu dhe Ismajli.

  Qemajl Aliu arriti ta mund në balotazh Naim Ismajlin e PDK’së i cili nuk njihte humbje në Shtime për dy dekada, shkruan Express.

  Aliu pas rezultateve të KQZ-së, ka thënë se pas 22 vitesh, Shtimja është përsëri e lirë. E që ky reagim ka nxitur debate të shumta.

  “Më n‘fund pas 22 vitesh, Shtimja ime përsëri është e lirë! Urime Shtime, urime Shtimjan! Zemra mal! Faleminderit shumë!”, shkroi Aliu.

  Por kush është kryetari i ri i Shtimes, Qemajl Aliu?

  Aliu u lind më 19 shkurt të vitit 1983 në Shtime. Shkollimin fillor dhe të mesëm i kreu në vendlindje, ndërsa në vitin 2008 diplomoi si mjek i përgjithshem në Universitetin e Tiranës.

  Në prill të vitit 2015 mbaroi specializimin në Universitetin e Tiranës, Qendra Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’, ku e mori titullin Specialist i mjekësisë interne.

  Aliu ka punuar për rreth dy vite si mjek i përgjithshëm në Shtëpinë e Shëndetit në Shtime si dhe në Spitalin Rajonal të Ferizajt.

  Ndërsa, ai është aktivist i Lëvizjes Vetëvendosje që nga viti 2006 dhe është themelues i Qendrës së kësaj partie në Shtime.

  Aliu ishte po ashtu kandidat për deputet në zgjedhjet e vitit 2010 dhe 2019. Teksa në planprogramin për qeverisje në komunën e Shtimes, ai premtoi qe do të ketë zhvillime dhe projekte në këta sektorë: Ekonomi, Bujqësi, Zhvillim Rural, Infrastrukturë, Zonat e parkimit dhe lirim të hapësirës publike, Arsim, Kulturë dhe Rini, Sport dhe Shëndetësi.

  Ai gjatë fushatës zgjedhore u shpreh se do të ketë përkushtim të veçantë për rininë, arsimin, shëndetësinë dhe mjedisin, teksa do të trajtojë problemin e ujit të pijshëm për banorët e Shtimes si dhe nxitjen e investimeve të mëdha.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lajme20 Korrik 2024
  Sllavica Radovanoviq, kolonele në pension e Policisë së Serbisë, ka kritikuar publikisht ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, për...
  Lajme20 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka intervistuar një person, i cili dyshohet se e ka ndihmuar Faton Hajrizin...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.