Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kush do të jetë i pari që do të përfitojë vaksinën kundër Covid-19?

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Nëse do të dalë më në fund një vaksinë e sigurt dhe efektive kundër COVID-19, sëmundja që po merr mijëra jetë në të gjithë botën, kush do të jetë i pari që do ta përfitojë atë?

  Epo, me siguri, do të jenë njerëzit e vendit ku është prodhuar vaksina.

  Rreth një duzinë vaksinash janë aktualisht në faza të ndryshme të testimit në të gjithë botën, përfshirë në Britani, Rusi, Kinë dhe ShBA.

  Këtë javë, Dr. Anthony Fauci, eksperti më i mirë i sëmundjeve infektive në SHBA, tha se është optimist se do të ketë një vaksinë kundër COVID- 19 deri në fund të vitit ose në fillim të vitit 2021.

  Disa vende të pasura kanë porositur miliona doza të vaksinave eksperimentale deri tani.

  Britania dhe SHBA’të, për shembull, kanë investuar në një lloj vaksine që po testohet nga Universiteti i Oksfordit dhe prodhohet nga AstraZeneca.

  Nëse funksionon, politikanët amerikanë kanë thënë që edhe britanikët do të vaksinohen me të.

  SHBA’të presin të fillojë grumbullimi i saj në vjeshtë, por, po ashtu, kanë investuar edhe në alternativa të tjera vaksinash.

  Grupet që përfshijnë tipin e vaksinave GAVI po punojnë gjithashtu që edhe vendet e varfra të blejnë doza vaksinash, dhe AstraZeneca ka pranuar të licencojë vaksinën e saj pranë Institutit “Serum” në Indi për prodhimin e 1 miliardë dozave.

  Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) po harton udhëzime për shpërndarjen etike të vaksinave COVID-19.

  Por mënyra se si shpërndahen vaksinat brenda një vendi, do të ndryshojnë. Javën e kaluar, zyrtarët e SHBA-ve thanë që po krijojnë një sistem nivelesh për këtë. Sistemi, ka të ngjarë të përcaktojë përparësitë e grupeve në rrezik më të madh nga COVID-19, por edhe punonjësit e vijës së parë. Më tej, vaksina do të shpërndahet edhe për grupet e tjera.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.