×
 • Lajme
 • Lajme

  Kusari – Lila i reagon Ramës: Veriu i Kosovës ka zot shtëpie

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Kryetarja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari – Lila ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama i cili ka thënë se “veriu i Kosovës ndër vite është bërë tokë e askujt”.

  Kusari – Lila ka thënë se veriu i Kosovës ka ‘zot shtëpie’.

  “Të paktën të kuptosh kur diçka e propozuar nuk është në interesin e Kosovës dhe të kthehesh e reflektosh, sikur reflektove për “Ballkanin e hapur”. Kuptoje se, nuk na duhet konferencë ndërkombëtare për Kosovën dhe – veriu i Kosovës ka zot shtëpie, është shtëpi me telashe, por ka titullar”- ka thënë ajo.
  Sipas saj, Rama duhet ta kuptojë përgjegjësinë dhe peshën e fjalëve, kur flet për krizën e Kosovës.

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se NATO duhet të rivendosë kontrollin në veriun e Kosovës ose të përballet me dhunën e vazhdueshme mes serbëve etnikë dhe shqiptarëve në rajon.

  Rama, për Financial Times ka thënë se veriu i Kosovës ndër vite është bërë tokë e askujt.

  “Kosova është një pikë e nxehtë” -tha Rama. [Veriu i Kosovës] është bërë me kalimin e viteve një tokë e askujt, ku të gjitha llojet e krimeve kombinohen me nacionalizmin në rritje. Kufiri mes krimit dhe politikës është zbehur”- ka deklaruar ai.

  Rama ka bërë thirrje për një konferencë të nivelit të lartë që përfshin liderët e Francës dhe Gjermanisë dhe ri angazhimin e SHBA.

  Deklarata e Ramës se veriu i Kosovës është bërë tokë e askujt, ka ngjallur reagime në opinionin publik.

  Edhe një storie suksesi – PRINCE CAFFE lidh marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë më të madhe në Kroaci të shitjes me…
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Familjarët e Liridona Ademaj, kanë hapur të pame në fshatin Rracaj ku pritet të rivarroset, 30-vjeçarja e vrarë javën e kaluar në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, ka thënë se draft-statuti i hartuar prej Perëndimit për formimin e Asociacionit të komunave...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.