Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti tregon nëse u ftua në takim nga liderët për çështjen e presidentit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka ripërsëritur qëndrimin e partisë së tij për shkuarjen në zgjedhje të reja.

  Teksa foli për zgjedhje, ai u pyet nëse është ftuar nga liderët e vendit për të diskutuar për çështjen e presidentit.

  “Unë nuk kam pasur takime për çështjen e zgjedhjes së presidentit, Kosova ka ushtrues detyrë të presidentit, pra nuk është e zbrazët ajo karrige edhe për së paku gjashtë muaj, në bazë të Kushtetuës”, tha Kurti.

  Ai tha se vendi mund të ketë president të ri pas zgjedhjeve të reja.

  “Ne konsiderojmë që nuk mund të ketë unitet pa legjitimitet, presidenti ose presidentja e re duhet të përfaqësojë unitetin e popullit dhe kjo nuk mund të bëhet në kushtet kur kemi qeveri të paligjshme… Pas zgjedhjeve të reja, mund të kemi president të ri dhe Qeveria e vjetër nuk e ka legjitimitetin e as autoritetin për iniciativa të tilla”, tha më tej ai.

  Tutje Kurti kërkoi që zgjedhjet të mbahen sa më parë, por tha se rrëzimi i Qeverisë nuk varet vetëm prej LVV-së.

  “Zgjedhjet duhet të mbahen sa më parë, çdo ditë e humbur është ditë e fituar për të korruptuarit dhe një ditë më pak për qytetarët e vendit tonë”, tha ai ndër të tjera.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Të hënën në Gjykatën Speciale do të fillojë gjyqi ndaj krerëv të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi...
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Të tjera
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.