Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Kurti: Sistemi gjyqësor e ai prokurorial duhet të zhvishen nga ndikimet politike

  FrontOnline
  23 Maj 2023

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në takimin e parë të punës për hartimin e strategjisë shtetërore kundër korrupsionit ka thënë se duan etablim të shoqërisë që tregon zero tolerancë ndaj korrupsionit, ryshfetit dhe kontratave në këmbim të parave.

  Kurti ka thënë se indeksi Transparency International është tregues i mirë i luftimit të korrupsionit.

  Ka shtuar se lufta e Qeverisë ndaj këtij fenomeni ka ndikuar edhe në rritjen e ekonomisë.

  I pari i Qeverisë ka deklaruar se duhet të krijohet ambient ku gjyqtarët e prokurorët të zhveshën nga ndikimi politik dhe të marrin vendime në bazë të përgatitjes profesionale.

  “Ne kemi treguar që zyrtari publik punon për t’i shërbyer qytetarëve e jo për t’u pasuruar për vete. Gjatë qeverisjes dyvjeçare kemi treguar rezultate të prekshme në luftimin e krimit dhe kontrabandës që ka rezultuar në arrestimin e mbi 3200 personave, prej të cilëve mbi 300 janë zyrtarë publikë, dhe 38 të arrestuar vetëm në rastin e subvencioneve”, ka thënë ai.

  Kurti ka shtuar se reformën po e vazhdojnë me vetting të pozitave të larta në sistemin gjyqësor e prokurorial dhe luftim të pasurisë së pajustifikueshme me Byronë Shtetërore për konfiskim të pasurisë.

  Ai ka thënë se “vonimi i rezultateve që me këto mjete të fuqishme kundër korrupsionit zyrtar mund të numëroheshin edhe sot, bie në përgjegjësinë e partive opozitare që mbështjellin pengimin e çdo reforme me adresim te Kushtetuesja”.

  “Korrupsioni ka lënduar shoqërinë tonë për një kohë të gjatë, duke minuar demokracinë dhe progresin tonë si shtet. Por sot jemi mbledhur për të përmbushur besimin që na është dhënë. Është detyrë e jona që përmes reformës institucionale ta ruajmë pasurinë shtetërorë dhe buxhetin e shtetit e duke krijuar infrastrukturë ligjore për zbulimin e përfituesve të fondit. Duhet të kthejmë vëmendjen nga prokurimi publik dhe të sigurohemi që çdo kompani e papërgjegjshme të vihet në listë të zeza. Jemi të obliguar të krijojmë ambient ku sistemi gjyqësor e prokurorial zhveshët nga çdo lloj ndikimi politik dhe vepron vetëm në bazë të ndërgjegjes personale dhe përgatitjes profesionale të gjyqtarit dhe prokurorit në bazë të të cilit edhe gjykohet nga publiku”, ka thënë ai.

   

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme03 Qershor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovksi, ka thënë këtë të shtune se marrëdhëniet pozitive ndërmjet Kosovës dhe...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për aksidentin tragjik në Indi ku mbeten të vrarë mbi 260 persona. Kreu i...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Të tjera
  Vip03 Qershor 2023
  Kylie Jenner po kalon një kohë argëtuese në vilën luksoze të aktorit të njohur, Timothee Chalamet. Fotot e paparacëve tregojnë çiftin duke...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se vetëm pas zgjedhjeve të reja në veri të vendit mund të ketë kryetarë të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kati i dytë i një shtëpie është kapluar nga zjarri, si pasojë katër persona kanë marrë lëndime trupore. Sipas policisë, ngjarja ka...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Finlandës, Matti Nissinen në një intervistë ka folur për zhvillimet e fundit në vend, tensionet në veri dhe dialogun Kosovë-Serbi. Diplomati...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.