Lajme

Kurti reagon pas vendimit të Gjykatës për rastin e Kujtim Veselit

Kurti reagon pas vendimit të Gjykatës për rastin e Kujtim Veselit
20:39 | 13 Tetor 2020

Ish- kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas vendimit që ka marrë Gjykata Themelore në Prishtinë ku u shpallë fajtor dhe u dënua me 25 vjet burgim i akuzuari S.O. për përdhunimin dhe vrasjen e Kujtim Veselit.

Përmes një postimi në Facebook, Kurti ka thënë se në shikim të parë mund të duket se drejtësia është vënë në vend, mirëpo, sipas tij rrugëtimi drejt drejtësisë për Kujtimin nuk duhet të përfundojë këtu.

“Dje, S.O. u shpall fajtor, mirëpo llogaridhënie duhet të ketë edhe nga institucionet dhe zyrtarët shtetërorë që e lanë Kujtimin plotësisht të pambrojtur nga rreziku që i kanosej, përkundër faktit që ishin të njoftuar për rrezikun dhe pozitën e cënueshme të tij. Në Kosovë ka shumë “Kujtima”. Problemi është që jo të gjithë i njohim. Jo të gjitha rastet i dijmë.”, ka shkruar Kurti.

 

 

 

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera