Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti përkujton Kelmendin, Berishën dhe Hajrizin në përvjetorin e vrasjes së tyre

  FrontOnline
  25 Mars 2023

  Kryeministri i Kosovës ka përkujtuar tre aktivistët e vrarë të Kosovës më 24 dhe 25 mars në vitin 1999 nga forcat serbe.

  Përmes një shkrimi në Facebook, Kurti përmend vrasjen e Bajram Kelmendit në Prishtinë, Latif Berishës dhe Agim Hajrizit në Mitrovicë.

  “Mes 24 dhe 25 marsit të vitit 1999, forcat serbe vranë tre aktivistë të shquar të jetës publike në Kosovë: Bajram Kelmendin, Latif Berishën dhe Agim Hajrizin!

  Teksa trupat ajrore të NATO-s nisën fushatën e bombardimeve mbi Jugosllavi si përgjigje ndaj krimeve të Serbisë së Millosheviqit në Kosovë, natën e 24 marsit, pesë policë serbë u futën në shtëpinë e Bajram Kelmendit dhe e morën dhunshëm bashkë me dy djemtë e tij: Kushtrimin dhe Kastriotin. Pas dy ditësh, më 26 mars, që të tre u gjetën të vrarë në periferi të Prishtinës. Bajram Kelmendi ishte një jurist i shquar, avokat shumë aktiv në Këshillin për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, prej nga kishte evidentuar edhe dëshmi të krimeve të kryera nga Serbia gjatë luftës në Kosovë më 1998.

  Në po atë natë të 24 marsit, forcat serbe e vranë në shtëpinë e tij në Mitrovicë, Latif Berishën, aktivistin e shquar politik, atë kohë 67 vjeçar. Ky ligjërues universitar i historisë së letërsisë shqipe dhe autor i shumë studimeve për veprat letrare të rilindasve shqiptarë, kishte qenë tejet aktiv në jetën intelektuale dhe politike të Mitrovicës dhe të Kosovës, si mbrojtës i të drejtave dhe lirive kulturore, civile dhe politike të shqiptarëve.

  Në po atë mbrëmje, gjysmë ore pas mesnatës, po në Mitrovicë, policët serbë vranë një tjetër aktivist të dalluar: Agim Hajrizin, Kryetarin e Kuvendit të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës. Ai u vra në shtëpinë e tij bashkë me Nazmijen, nënën e tij dhe të birin 11 vjeçar, Ilirin. Agim Hajrizi ishte angazhuar për frenimin e migrimit masiv nga Kosova, organizimin e ndihmave humanitare si Kryetar i Këshillit të Solidaritetit në Mitrovicë, organizimin e arsimit dhe të shëndetësisë në shtëpi private, si dhe për organizimin e aktiviteteve të ndryshme publike kundër dhunës së Serbisë mbi shqiptarët në Kosovë.

  Duke kujtuar dhe ruajtur historinë e aktivizmit intelektual dhe angazhimit politik të Bajram Kelmendit, Latif Berishës e Agim Hajrizit, si dhe të gjithë atyre që u vranë nga Serbia pushtuese, në rrugëtimin e tyre për lirinë e Kosovës!”, ka shkruar Kurti./Front Online

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.