[wp-story]

Lajme

Kurti pas takimit me Osmanin: Zgjedhjet të mbahen sa më shpejtë

Kurti pas takimit me Osmanin: Zgjedhjet të mbahen sa më shpejtë
14:07 | 22 Dhjetor 2020

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti pas takimit me U.D së presidentes, Vjosa Osmani, ka thënë se në takim është diskutuar për zgjedhjet e ardhshme.

Ai, ka thënë se nuk kanë folur për një datë të saktë, pasi që sipas tij së pari duhet të marrin aktgjykimin e plotë nga Gjykata Kushtetuese.

“Ne shprehëm interesim si subjekt politik që zgjedhjet e ardhshme të parakohshme të kemi një datë që në harkun kohor të jenë sa më të hershme. Na duhen që të marrim aktgjykimin e plotë dhe varet nga data kur na vie ai aktgjykim si palë që jemi në këtë çështje, por nuk e ka edhe përgjigjen e plotë që të jetë aktgjykim i plotfuqishëm, pas kësaj mund të shpallet data e zgjedhjeve, në një hark të caktuar kohor, si e parasheh Kushtetuta. Data sa më herët e mundshme, jemi të interesuar që të mbahen zgjedhjet. Meqë kemi humbur shumë kohë dhe na nevojitet që të ecim sa më shpejtë”, shton Kurti./FrontOnline/

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera