Lajme

Kurti: Para Krishtlindjeve Kosova aplikon për antarësim në BE, zgjerimi është thelbësor

Kurti: Para Krishtlindjeve Kosova aplikon për antarësim në BE, zgjerimi është thelbësor
11:11 | 08 Dhjetor 2022

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se gjatë muajit dhjetor të vitit 2022, para festës së Krishtlindjeve, Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Kështu ka thënë ai gjatë fjalës së tij në Samitin e Liderëve të Socialistëve dhe Demokratëve të Ballkanit Perëndimor, në Vjenë të Austrisë.

Ai ka theksuar se Qeveria e Kosovës është plotësisht në përputhje me vizionin e socialistëve dhe demokratëve.

“Këtë muaj para Krishtlindjeve, Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE dhe ne llogarisim në mbështetjen dhe deklaratën e Socialistëve dhe Demokratëve për të mirëpritur atë hap të rëndësishëm”, ka thënë Kurti.

Për sa i përket zgjerimit, ai ka potencuar se socialistët dhe demokratët e shohin atë si një proces të zgjerimit të demokracisë, paqes dhe prosperitetit.

Sipas Kurtit, “zgjerimi është thelbësor për BE-në”.

“BE-ja duhet t’i qëndrojë besnike këtij thelbi të zgjerimit të saj të jashtëm, duhet të shkojë paralelisht me konsolidimin e brendshëm, njëra nuk ka pse të përjashtojë tjetrën”, shtoi ai.

“Deri më tani kemi folur për perspektivën e BE-së, për integrimin në BE, por ne kemi nevojë për anëtarësimin në BE”.

Ai vlerëson që Samiti i Ballkanit Perëndimor ka bërë thirrje për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit.

“Besoj se tani shtytësi kryesor i rinovimit apo ripërtëritjes së interesit të institucioneve evropiane dhe shteteve anëtare për zgjerim është gjeopolitika nga kjo ngjarje fatkeqe me agresionet ruse dhe pushtimi në Ukrainë me përfshirjen e fuqive të treta, prandaj për të cenuar sigurinë tuaj, më mirë bëni politikë të mirëfilltë duke menduar për interesin reciprok për të qenë të bashkuar në BE”, ka thënë ai.

Kurti ka folur edhe për Procesin e Berlinit, teksa ka ritreguar për nënshkrimin e marrëveshjeve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për të cilat thotë se e mirëpret ratifikimin e tyre.

“Tre marrëveshje janë një për të udhëtuar kartat e identitetit vetëm përtej të gjithë kufijve Mes nesh, pastaj njohja e arsimit të lartë dhe po ashtu kualifikimet profesionale”.

Krahas procesit të Berlinit ai beson se duhet të mendohet jashtë koordinatave të situatës aktuale për rrugën përpara.

“Është e rëndësishme që të ketë një valë në Ballkanin Perëndimor që do të ngrejë të gjitha anijet në të njëjtën kohë diçka si eea F.E.A. Ne e dimë se vendet si Austria dhe Portugalia fillimisht ishin EA dhe më pas ata u bashkuan me BE. Këtë mund ta quajmë për shembull Marrëveshja e tregtisë së lirë të Evropës Juglindore, CEFTA ose tregu i përbashkët rajonal siç është në Berlin”, shkruan Gazeta Blic.

Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër

Të tjera