×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti kërkon sanksionim ndërkombëtar për Serbinë: Nëse kalon pa u ndëshkuar ajo do të përsërisë krimin

  FrontOnline
  28 Shtator 2023

  Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar sot që Serbia të sanksionet e ndëshkohet ndërkombëtarisht pas ngjarjes së të dielës, ku një grup i terroristëve serbë e vranë rreshterin policor  Afrim Bunajku.

  Sipas tij, nëse nuk merren të tilla veprime, Serbia mund ta përsërisë siç tha ai krimin.

  “Për këtë akt të agresionit ndaj Kosovës, Serbia duhet që të sanksionet e ndëshkohet ndërkombëtarëisht. Nëse kalon pa u ndëshkuar atëherë ajo do të përsërisë krimin. Armatimi ushtarak dhe trajnimet luftarake që i kishin profesionistët serbë që sulmuan në Banjskë të Zveçanit të dielën janë që të gjitha nga Seeërbia dhe të freskëta në kohë”, tha ai.

  “Lufta kundër krimit e terrorit të sponsorizuar vazhdon dhe ajo do të [përfundoj doemos me fitoren e shtetit tonë të pavarur, Republikës së  Kosovës, vlerave edhe interesave të saj, të qytetarëve të saj, të të gjitha komuniteteve të saj pa dallim”, tha Kurti.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Familjarët e Liridona Ademaj, kanë hapur të pame në fshatin Rracaj ku pritet të rivarroset, 30-vjeçarja e vrarë javën e kaluar në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.