×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti: Kemi raporte të shkëlqyeshme me Kroacinë, synojmë tërheqje të investimeve

  FrontOnline
  15 Nëntor 2021

  Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq po qëndron për vizitë në Kosovë.

  Ai është pritur me nderime ceremoniale nga kryeministri i vendit, Albin Kurti.

  Kurti falenderoi Kroacinë për mbështetjen e vazhdueshme të cilën ia ka dhënë Kosovës në të gjitha proceset.

  Sipas tij, Kosova synon tërheqjen e investimeve ngase siç tha marrëdhëniet mes dy shteteve janë të mira.

  “Kryeministri Plekoviq ka ardhur edhe me drejtues të korporatave të ndryshme që udhëheqin atje. Mund të punojmë së bashku në ekonomi. Kemi shumë për të mësuar. Kemi mirëpritur rritjen e numrit të forcave kroate në misionin e NATO-s, një angazhim për paqe në rajon është i rëndësishme kur vjen nga një shtet që ka raporte të mira. Dy shtetet tona përveç që janë afër gjeografikisht, ato e kuptojnë rajonin më mirë. I jemi mirënjohës Kroacisë për të gjitha fazat e zhvillimit tonë. Biseduam për marrëdhëniet bilaterale, arsimin e kulturën”, tha ai.

  Plenkoviq, sipas agjendës do të zhvillojë takime edhe presidenten Vjosa Osmani dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca.

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Ragmi Mustafi nga Partia për Veprim Demokratik, njëherësh këshilltar i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, ka folur për Front Online lidhur me zgjedhjet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka thënë se arratisjet nga burgjet ka pasur edhe në të kaluarën dhe se mund të ketë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Të tjera
  Kronika13 Korrik 2024
  Dy persona janë zhdukur në Prizren ditën e premte. Policia njofton se bëhet fjalë për vëlla dhe motër, të cilët janë larguar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.