Lajme

Kurti i uron Kroacisë anëtarësimin në Eurozonë dhe Zonën Shengen

Kurti i uron Kroacisë anëtarësimin në Eurozonë dhe Zonën Shengen
19:43 | 08 Dhjetor 2022

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një shkrimi në Twitter e ka uruar homologun e tij kroat Andrej Plenkoviq, pasi Kroacia është pranuar në Eurozonës dhe Zonës Shengen nga 1 janar të vitit 2023.

“Urime popullit kroat dhe kryeministrit Andrej Plenkoviq për arritjen e këtij momenti historik. Me mbështetjen unanime të sotme të Bashkimit Evropian për heqjen e kontrolleve kufitare, Kroacia tani është e vendosur të bëhet anëtare e Eurozonës dhe Zonës Shengen deri më 1 janar 2023”, ka shkruar Kurti.

Kujtojmë që, ministrat e Punëve të Brendshme të Bashkimit Evropian miratuan më 8 dhjetor hyrjen e Kroacisë në zonën e Schengenit.

Sipas këtij vendimi, nga 1 janari i vitit 2023 nuk do të ketë më kontrolle të udhëtarëve në kufijtë Kroaci-Slloveni dhe Kroaci-Hungari. Ndërkaq, nga pranvera do të hiqen edhe kontrollet për fluturimet nga aeroportet e Kroacisë drejt vendeve të Schengeni

Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë

Të tjera