×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti flet për raportet e Kosovës me SHBA’në dhe marrëveshjen e Uashingtonit

  FrontOnline
  22 Nëntor 2021

  Kryeministri Albin Kurti ka folur për raportet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në kohën kur ai po udhëheq me ekzekutivin e vendit. Duke folur për marrëveshjen me Serbinë që u arritë në Uashington më 2020, thotë se më shumë ishin “tentim për marrëveshje të shpejtë sesa ndihmë për ecjen përpara të Kosovës dhe Serbisë.

  Kurti komentet i bëri në diskutimin “Kosova: Një rreze shprese për demokraci në Evropën Juglindore?”

  “Sa i përket Shteteve të Bashkuara të Amerikës situata tani është shumë ndryshe, për më mirë natyrisht. Presidenti Biden është ndër liderët më progresiv në botë. Nëse e shohim programin e tij, është socio-demokratik për çka kemi nevoje të gjithë jo vetëm SHBA’ja por të gjitha vendet”, thotë Kurti.

  “Unë kisha mundësinë që në pallatin Elize në darkën që thirrur nga presidenti Markon të takohem me Kamala Harris, nënkryetare e SHBA. Kishte një fjalim të jashtëzakonshëm në këtë forum”, shtoi ai.

  Ndërkohë, i pari i VV’së u ndal te marrëveshja e arritur në Uashington në kohën kur në SHBA ishte administrata e Donald Trump.

  “Sa i përket marrëveshjes së shtatorit në Uashington, ka aq shumë elemente në atë marrëveshje, nuk po them se secili element në këtë marrëveshje nuk është i mirë, siç është njohja reciproke me Izraelin siç ishte pika e fundit dhe është implementuar dhe është pozitive. Por prapë më duhet të them se ky lloj zotimi unilateral në mes të Kosovës dhe Serbisë vitin e kaluar ishte shumë më shumë lëvizje taktike e administratës paraprake para zgjedhjeve në SHBA dhe ka pasur synim që të ndërtojë diçka të qëndrueshme për të shtruar të ardhmen e sigurt. Unë e shoh këtë më shumë si një tentim për një marrëveshje të shpejtë që do ta mbante imazhin ndërkombëtar dhe politikat vendase të ish-presidentit sesa në të vërtetë të ndihmojë Kosovën dhe Serbinë të ecin përpara”, theksoi Kurti.

  Kosova dhe Serbia, përkatësisht ish-kryeministri Avdullah Hoti dhe presidenti Aleksandër Vuçiq, më 4 shtator 2020, nënshkruan në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, dy dokumente për normalizimin e raporteve ekonomike, në prezencë të ish-presidentit amerikan, Donald Trump. Express.

  NimiTV, dhurata ideale e fundvitit
  Nga Rubrika
  Lajme18 Korrik 2024
  Franca nuk dëshiron konfrontime të reja në veri e të cilat mund të lindin lidhur me çështjen e hapjes së urës së...
  Lajme18 Korrik 2024
  Aviacioni i SHBA-së nga Komanda Rajonale në Lindje e Forcave Kosovare të udhëhequr nga NATO ka ndihmuar sot Departamentin e Zjarrfikësve të...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve që t’i ndjekin udhëzimet zyrtare nga autoritetet e Kosovës pas ngjarjes së fundit në...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.