Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti: Ekipin për hartimin e statutit të Asociacionit e ka caktuar Goran Rakiq – janë 4 serbë dhe shefi i OSBE-së

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, për herë të parë në një intervistë për Radiotelevizionin Dukagjini, ka treguar se kush është ekipi që do ta shkruajë statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe që do të vetëmenaxhojë me serbët e Kosovës.

  “Është e vërtetë që duhet të dihet mirë statusi i ekipit menaxhues para se ata të draftojnë statute për vetëmenaxhim. Këtë ekip e përbëjnë gjashtë veta, të cilët janë emëruar në shtatorin të vitit 2020 dhe vendimin për këtë e ka bërë Goran Rakiq. Këta janë dy serbë nga veriu, dy nga jugu, shefi i OSBE-së dhe ministri i Administrimit të Pushteti Lokal. Ky ekip menaxhues do të duhej ta draftojë statusin e Asociacionit”, deklaroi Kurti në Dukagjin.

  Kurti megjithatë ka shtuar se këtë çështje “qeveri do ta shqyrtojmë ditëve në vijim”.

  “A do ketë Asociacioni vetëmenaxhues kryetar dhe trupë tjetër udhëheqëse?”, u pyet Kurti, por nuk pranoi të flas.

  Ai devijojë bisedën duke treguar se cili është dallimi mes vetëmenaxhimit, vetëqeverisjes dhe vetëadministrimit.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.