×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti anulon pjesëmarrjen në Forumin e Bratisllavës për shkak të situatës

  FrontOnline
  30 Maj 2023

  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të situatës së fundit të krijuar në vend.

  Nga Qeveria kanë konfirmuar se kryeministri Kurti është në Kosovë dhe s’do të marrë pjesë as edhe virtualisht.

  Forumi i Bratislavës 2023 i GLOBSEC është një forum për politikën e jashtme, sigurinë, çështjet europiane dhe ekonominë që mbledh liderë nga vende të ndryshme.

  Këtë vit, sipas agjendës së publikuar nga ky forum, Kurti do të merrte pjesë sot si folës në një panel me Milo Gjukanoviq, ish-president i Malit të Zi, Kiril Petkov, ish-kryeministër i Republikës së Bullgarisë, si dhe me emisarin europian Miroslav Lajçak.

  Tensionet në veri të vendit u rritën që nga e premtja kur kryetarët e rinj të komunave në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq u futën nëpër objektet komunale me ndihmën e policisë së Kosovës. Protestuesit serbë kundërshtuan hyrjen e tyre nëpër objekte gjë që çoi në përplasje me Policinë e Kosovës. Të hënën tensionet u ngritën edhe më shumë ku grupe protestuesish serbë u përplasën me forcat paqeruajtëse të NATO-s. Rreth 30 ushtarë u plagosën, ashtu si edhe dhjetëra protestues. Diplomatë perëndimorë dhe udhëheqës institucionesh dënuan dhunën mes thirrjeve për ulje të tensioneve urgjentisht.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti kroat, Ladislav Iliçiq ka thënë se Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë. Sulmin ndaj Policisë së Kosovës e ka...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka mirëpritur debatin e anëtarëve të Parlamentit Evropian për tensionet në marrëdhëniet në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Të tjera
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.