Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kur pritet të dal në treg vaksina gjermane Anti-Covid? Flet mjeku kosovar në Gjermani

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Së fundmi vaksina gjermane e firmës BionTech është treguar 90% efektive. Mjeku Halil Krasniqi për Front Online ka dhënë më shumë detaje për sa i përket suksesit që mund ta ketë kjo vaksinë për shërimin e Coronavirusit.

  “Jemi optimist që vaksina e firmës Pfizer&BionTech do të ketë sukses , por që të ketë një sukses adekuat në aspektet shkencore dhe teorike duhet kohë e mjaftueshme deri në 4 vite. Vaksina tani është në fazat intensive duke shikuar që të marr lejen e aprovimit të licencohet. 90% mendojmë ne që do të ketë sukses por nuk i dimë tani reaksionet, efektet negative”, ka thënë ai.

  Mjeku kardio-vaskular ka paralajmëruar se me pandeminë Covid-19 do të jetojmë edhe për shumë vite të tjera.

  “Ne mendojmë që kjo vaksinë do të vihet në përdorim në vitin e ardhshëm, diku rreth prillit dhe majit. Pandemia do të na përcjell neve edhe disa vite, kështu që popullata duhet të jetë e përgatitur dhe tani duhe5tr të mësohet të jetojë me pandeminë, me këtë situatë dhe ta njeh si normale për disa vite”, ka thënë ai.

   

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Sektori i Hetimeve të Stacionit policor Prizren është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim” që ka ndodhur më datë 28/02/2023...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri Edi Rama ndodhet në Britaninë e Madhe prej dy ditësh. Në një komunikim në auditorin e Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare,...
  Lajme24 Mars 2023
  Policia ka bërë të ditur se kanë arrestuar një burrë në Gjilan dhe i njëjti ishte në kërkim. Sipas njoftimit të policisë...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti, sot feston ditëlindjen e 48. Kurti ka lindur më 24 mars 1975 në Prishtinë. Kurti është kryeministri...
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.