Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Kur do të vijnë vaksinat kundër gripit sezonal në Kosovë? Flasin nga Ministria

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ka kohë që qëndron kështu e hapur.

  Por, para derës së njësisë për vaksinim në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Prishtinë, nuk po pret askush. Lëvizjet më të shpeshta këtu po i bëjnë vetë mjekët e infermierët.

  E fluksi i atyre që do të vijnë në këtë njësi për vaksinim me gjasë do të shtohet javën tjetër kur pritet të arrijnë vaksinat e para kundër gripit sezonal.

  Vaksinat duhet të arrijnë javën tjetër. Për fillim në dispozicion do të jenë 160 mijë e 500 vaksina. Qysh para një muaji MSh ka informuar se ato janë blerë përmes UNICEF-it, vijnë në nëntor në Kosovë dhe atëherë fillon vaksinimi”, thuhet në përgjigjen e MSH-së për Front Online.

  Këto doza janë vetëm një pjesë e kontingjentit prej rreth 500 mijë sosh sa do të vijnë, shumëfish më shumë këtë vit, shkaku i pandemisë COVID-19.

  Sigurimin dhe marrjen e tyre po e konsiderojnë si të rëndësishëm qytetarët në këtë kohë kur sipas tyre nisin edhe gripet.

  “Normal sezona e vjeshtës ishte dashtë me qenë vaksinë e rregultë me marrë për shkak me qenë i mbrojtur prej gripave”, thotë një qytetar.

  “Duhet me ble prej tjetër shteti me pru, këtu, për fëmijë, rini e pleqë. Më së pari fëmija, tani për pleq e për plaka”,
  u shpreh një tjetër qytetar për Front Online.

  Procesi i vaksinimit dhe i ardhjes së vaksinave  kundër gripit sezonal ishte paraparë të ndodh qysh në fillim të nëntorit.

  Meqë nuk ndodhi kështu, ankesa pati të martën edhe në Kuvend ku u diskutua rreth menaxhimit të pandemisë COVID-19.

   

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme25 Mars 2023
  Përmes një njoftimi dërguar mediave, KEDS, ka njoftuar për punime në rrjet. Në njoftim bëhet të ditura qytetet dhe koha kur pritet...
  Lajme25 Mars 2023
  Diplomati gjerman, Joakim Ryker tha se në momentin që marrëdhëniet Kosovë-Serbi do të normalizohen, atëherë do të bëhet dhe njohja e plotë...
  Lajme25 Mars 2023
  12:00Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, do të mbajë konferencë për medie, në lidhje me njoftimin e Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial. (MD,...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e shtune parashihet të mbajë me mot me diell dhe vranësira të çrregullta. Sipas...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Shtatë fëmijë ukrainas janë ribashkuar me familjet e tyre pasi u dërguan me forcë në Krimenë e pushtuar nga Rusia, sipas administratës...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Policia spanjolle ka vënë në pranga tre të rinj shqiptarë, të moshës 35, 32 dhe 19 vjeç për një plantacion droge. Ngjarjet...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një pritje për nder të 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, tha se “askush nuk...
  Lajme24 Mars 2023
  Nga Lëvizja Vetëvendosje kanë reaguar pasi sot Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës. Zëdhënësi i Vetëvendosjes,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Më shumë se 1,500 njerëz janë evakuuar në Spanjë, pasi vendi po përballet me zjarrin e parë të madh këtë vit. Qindra...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.