Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ku gaboi Albin Kurti, sipas Hazirit, që njohja e Serbisë nuk përfshihet në planin Franko-Gjerman?

  FrontOnline
  1 muaj më parë

  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka thënë se të gjitha zhvillimet me procesin e dialogut lidhen me sagën e targave mes Kosovës dhe Serbisë.

  Këtë përgjigje, ai e dha në emisionin Context të ATV-së kur u pyet nga gazetari Lavdim Hamidi se si erdhi puna që të mos flitet më për njohje reciproke mes të dyja vendeve.

  “Letra e Bidenit, ku përmendej njohja, i ka 2 vjet prej kur u publikua. Kurse ajo e Blinkenit 1 vjet. Krejt zhvillimet lidhen me tabelat e regjistrimit. Kanë filluar me bojkotin. Në Veri të Mitrovicës institucionet janë braktis. Mbahen me ushtrues detyre, me patrulla të policisë, me mandate të deleguara. Vakumi ekziston. Me vetë faktin që jemi detyruar me fol për normalizim të brendshëm para se të shkojmë me një ujdi, Vuqiq e ka shty kushtin e tij për statutin e Asociacionit”, u shpreh Haziri.

  Haziri tha se shefi i ekzekutivit është ngulfat me procesin e dialogut.

  “Kryeministri Kurti e vendoste dialogun prioritet të shtatë, tash e ka bërë të katërt, e është ngulfat me procesin. Asnjë qeveri pas 2013 s`ka mund t`i përballojë dialogut edhe është dashtë me shkaktu zgjedhje të jashtëzakonshme për shkak të mungesës së progresit në dialog”, tregoi Haziri.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Lajme21 Mars 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, e ka mirëpritur dakordimin që u arrit në Ohër më 18...
  Lajme21 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur sonte në Vushtrri ku një veturë ka goditur tre këmbësor. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë...
  Të tjera
  Vip21 Mars 2023
  Armaldo Kllogjeri është në dijeni të banorëve që e kanë nominuar brenda shtëpisë së “Big Brother Vip Albania”. Gjatë mbrëmjes së sotme,...
  Vip21 Mars 2023
  Ermal Mamaqi feston sot ditëlindjen e 41 dhe në këtë ditë speciale nuk kishte si të mungonte një urim nga gjysma e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. I...
  Lajme21 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, e ka ndërlidhur raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit ku përmendet korrupsioni në Qeveri, me emrin e...
  Lajme21 Mars 2023
  Presidenca e Kosovës i ka reaguar Aleksander Vuçiqit, të parit të shtetit serb, pasi ky tha se Serbia nuk pajtohet në asnjë...
  Lajme21 Mars 2023
  Në Nenin 7 të marrëveshjes së Ohrit nuk ka zotime të reja, por ka pajtim për t`i zbatuar marrëveshjet e viteve 2013...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.