[wp-story]

Lajme

Kryeziu i KDI’së: VV’ja dhe Konjufca ta formojnë qeverinë, oferta e LDK’së është korrekte

Kryeziu i KDI’së: VV’ja dhe Konjufca ta formojnë qeverinë, oferta e LDK’së është korrekte
19:25 | 15 Janar 2020

Drejtori i Instituti Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu pas ofertës së fundit që Lidhja Demokratike e Kosovës i ka bërë Lëvizjes Vetëvendosje ka thënë se kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca dhe LVV-ja duhet që sa më shpejt të hapin rrugën për formimin e Qeverisë.

Ai e ka cilësuar si të vonshme ofertën e LDK-së, kurse e cilësoi si mjaft korrekt balancimin e pushtetit.

“Glauku dhe VV-ja e kanë radhën ta bëjnë këtë kapërcim, dhe sa me shpejtë t`i hapin rrugë formimit të qeverisë. Zgjedhja, dorëheqja, rizgjedhja deri në zgjedhjen e presidentit, e më pas edhe një herë dorëheqja e rizgjedhja e kryetarit të Kuvendit, nuk do të ishte humbje për Glaukun e as për pasuesin e tij. Por, do ishte dëmtim i vlerave, parimeve dhe besimit për institucionin e Kuvendit edhe Koalicionin qeverisë. Përndryshe edhe pse ofertë e vonshme nga LDK-ja, balancimi i pushtetit duket të jetë mjaft korrekt”, tha Kryeziu.

Kryeziu shkruan se imazhin të cilin e dëmtuan gjatë negociatave do të mund ta përmirësojnë me përkushtim dhe qeverisje të mirë gjatë ditëve në vazhdim.

“Mundësitë për renovimin e imazhit të dëmtuar gjatë këtyre negociatave mund të bëhen me përkushtim dhe qeverisje të mirë në ditët në vazhdim”, shkruan Kryeziu.

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera