Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve: Na kanë bërë kurban, na lejoni të punojmë

  FrontOnline
  28 Korrik 2020

  Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoqi, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të lehtësojnë masat për gastronomët. Ai thotë se janë bërë kurban i vendimeve të qeverisë, ndërsa shton se janë buzë falimentimit.

  “Ne jemi bërë kurban i këtyre vendimeve. Duhet të dini dicka. Gastronomia nuk është dicka që mund lihet anash si e parëndësishme. Jemi sektori i dytë më i madh në vend i ekonomisë. Kemi deri në 30 mijë punëtorë. Jemi 10.4% e ekonomisë.”, thotë ai.

  “Këto masa nuk po i kuptoj. Jemi duke kaluar javën e tretë që janë mbyllur gastronomët pas orës 21 dhe përsëri kemi raste. Nuk kemi ne faj”, shton ai.

  “Na lejoni të punojmë. Kemi presionin më të madh. Dëgjoni, nuk ka mërgatë, nuk ka subvencionime. Këto masa nuk arrijë të i kuptoj. Na lejoni orarin e plotë. Por nëse dikush nuk respekton masat, atëherë nëse nuk barten maskat nga stafi, dorezat, dezinfektimi e të tjera. Atëherë mbyllni. Nuk i mbroj ata që i shkelin ligjet. Por duhet të dini dicka. Ne punojmë dhe mbajmë familjet me këtë biznes. Ta dini dicka. Shumë biznese varen nga ne”, përfundon ai.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Lajme29 Maj 2023
  Drejtoresha ekzekutive e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Getoarbe Mulliqi, ka thënë se sot është dita me më së shumti sulme ndaj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.