×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryetari i PSD-së komenton deklaratat e Edi Ramës, jep dy versione rreth vendosjes së KFOR-it në veri

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në vazhdimësi po deklaron KFOR-i duhet ta marrë kontrollin ne veri të Kosovës.

  E, deklaratën e  Ramës, e ka komentuar për Front Online, kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj.

  Sipas tij, nëse kjo shikohet në rrafshin formal-juridik i bie që është humbje e sovranitetit të Kosovës, por nga termi praktik mund të jetë ndoshta e dobishme.

   “Nëse e shikojmë në rrafshin formal-juridik marrja e kontrollit në veri nga forcat e KFOR-it ose të NATO-s është humbje e sovranitetit të Kosovës, me shiku nga termi praktik i sigurisë është i dobishëm ndoshta. Por, unë po them se çfarë do kërkese që vjen edhe nga kryeministri Rama këto ditë, nëse kërkesa është për me zbatua marrëveshjen e njëjtë, ky është investim në rrugën e gabuar sepse do të ketë konflikt prapë edhe pasi të themelohet Asociacioni”, ka deklaruar ai.

  Molliqaj, pohon se tharmi i konflikteve është organizimi institucional etnik.

  “Tharmi i konflikteve është organizimi institucional etnik nëse i ndan serbët dhe shqiptarët me kompetenca, me ushtrim, në territore ajo është garancë për konflikt prandaj unë mund ta mbështes edhe KFOR-in edhe një konferencë ndërkombëtare vetëm nëse korniza e asaj konferencë ndërkombëtare është një marrëveshje tjetër, nëse është për zbatimin e kësaj marrëveshje është njëjtë sikur mos me zbatu këtë marrëveshje. Të dyja qojnë në konflikt”, ka shtuar ai.

  Molliqaj: Qeveria Kurti dëshiron më shumë heronj të ri sesa zgjidhje të reja për veriun

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka folur lidhur me ngjarjen tragjike që tronditin Kosovën. Ajo thotë se ka...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot i vranët dhe pritet kohë pas kohe të ketë reshje lokale shiu dhe bore, njofton...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Vetëvendosjes, Ilir Deda, ka folur mbi deklaratën e ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu, i cili ditë më parë tha se...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ditë më parë kryeministri, Albin Kurti kishe deklaruar se ekzistojnë grupe sikurse ato në Banjskë të cilat po përgatiten në Serbi, për...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.