Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryetari i Graçanicës: Emblema e UÇK-së në hyrje të komunës është frikë për sigurinë tonë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i Komunës së Graçanicës, Srgjan Popoviq e ka cilësuar si provokim vendosjen e një stende të madhe me emblemë të UÇK-së në hyrje të kësaj komune.

  ka thënë se ky veprim e ka shqetësuar popullatën dhe se qeverisja lokale do të mbajë takime me institucionet kompetente të ngarkuara me ruajtjen e sigurisë dhe sigurisë. Popoviq i tha Informer se, në një kohë kur e gjithë bota po lufton për të ruajtur shëndetin e njerëzimit, “frikësimi i popullit serb në Kosovë nuk po ndalet”, transmeton Gazeta Express.

  “Kush guxoi të vendoste një provokim të tillë në hyrje të një prej komunave më të mëdha serbe? Duhet të hetohet. Një shqetësim i veçantë është fakti që paneli u vendos vetëm disa dhjetëra metra nga shtëpitë e disa familjeve serbe që mbetën në qytetin minierave të Ksihnicës. Edhe pa këtë ngjarje, ata janë të ekspozuar ndaj frikës së vazhdueshme për sigurinë e tyre”, ka thënë Popoviq

  Ai u bëri thirrje banorëve të Graçanicës që të tregojnë përmbajtje dhe bashkësisë ndërkombëtare që ta mbrojë popullin serb.

  “Është koha që bashkësia ndërkombëtare ta mbrojë popullin serb me fuqinë e autoritetit të saj. Ne, si komunë, do të kemi takime me të gjitha institucionet kompetente që kujdesen për sigurinë dhe paraqesin shqetësimin tonë që kjo të mos kthehet në një incident më të madh”, tha Popoviq.

  Më herët, për këtë stendë reagoi edhe drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i cili e cilësoi këtë si kërcënim të hapur ndaj serbëve dhe rrezik serioz për sigurinë.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme25 Mars 2023
  Kryetari i Shoqatës së pensionistëve, Nijazi Gashi për Front Online ka thënë se ndihen të përbuzur e të fyer nga mënyra e...
  Lajme25 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti të dielën do të jetë për vizitë zyrtare në Shqipëri. Ai atje do të zhvillojë...
  Lajme25 Mars 2023
  Kategoria e pensionistëve në vendin tonë po vazhdon të mbetet sfidë në vete. Pensionet e tyre janë më të ultat në rajon....
  Të tjera
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Fushë Kosovë është arrestuar nga Policia. E, njëjta dyshohet se pas një mosmarrëveshje ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortit të...
  Kronika25 Mars 2023
  Një vajzë në Skenderaj derisa ishte duke fjetur ka ndërruar jetë. Lajmin në Polici e ka raportuar nëna e saj. Në raportin...
  Vip25 Mars 2023
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë bërë dy nga personazhet më të dashur të Big Brother VIP Albania. Ata pas festës së...
  Vip25 Mars 2023
  Olta e ka quajtur Kristin naiv. Ajo ka thënë se e tepron me faktin që do të tregojë shpesh herë se sa...
  Lajme25 Mars 2023
  Përfaqësuesit e shoqatave të të zhdukurve në Kosovë, po e konsiderojnë si shumë të pa qartë dakordimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në...
  Lajme25 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës sot do të mbajë konferencë për media. Në njoftimin e kësaj partie, bëhet e ditur se konferenca do...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.