×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kryeparlamentarja norvegjeze jep dhënë dorëheqjen, kishte shtëpi, ndërsa banesën ia paguante parlamenti

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Kryetarja e parlamentit norvegjez Eva Kristin Hansen dha dorëheqjen dje pasi u zbulua se parlamenti po paguante apartamentin e saj në Oslo edhe pse prej vitesh ajo kishte një shtëpi me të shoqin pranë kryeqytetit.

  “Është e paqëndrueshme që parlamenti të ketë një president që po hetohet nga policia”, tha Hansen për televizionin norvegjez NRK. Politikanja 48-vjeçare u fut nën llupën e hetimit pasi u zbulua se mund të ketë në dispozicion një apartament parlamentar për përdorim në kryeqytet, edhe pse ka një shtëpi pranë Oslos.

  Megjithatë, ajo është e regjistruar për të jetuar në Tromsoe, prandaj ka të drejtën e një apartamenti në kryeqytet.

  Ajo thotë se ka keqinterpretuar rregullat

  Hansen thotë se ajo i ka keqinterpretuar rregullat, gjë që duket se u ka ndodhur edhe disa politikanëve të tjerë norvegjezë, sipas agjencisë dpa. Kështu në shtator, ministri i familjes Kjell Ingolf Ropstad dha dorëheqjen pasi mësoi se ishte regjistruar në një adresë me prindërit e tij edhe pse jetonte me familjen e tij në Oslo.

  Gjashtë deputetë nën hetim të ngjashëm

  Të enjten, prokuroria njoftoi se gjashtë ligjvënës të tjerë janë nën hetim për probleme të ngjashme qëndrimi./FrontOnline/

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.