Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kryemjeku i SHBA: Katër lloje koronavirusesh qarkulluan në dimër, këto janë pasojat te të infektuarit

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Në çeljen e takimit virtual të Shoqatës Amerikane për Kërkimet e Kancerit (AACR), i cili i kushtohej dhe koronavirusit, eksperti kryesor për sëmundjet infective në SHBA, Anthony Fauci shpjegoi se koronaviruset nuk janë vetëm infeksione njerëzore- lakuriqët ë natës dhe kafshë të tjera mund të shërbejnë si bartës, apo si “rezervuare virale”.

  “Në të kaluarën, është gjetur se katër koronaviruse kanë qenë përgjëgjesë për gripa të zakonshëm dimërorë. Më vonë, ato evoluon duke shkaktuar sëmundje më të rënda si SARS në 2002 apo MERS në 2012″.

  “Nga qershori deri në korrik ne 2003-shit, nuk pati më raste SARS-i. Virusi u frenua vetëm më masa publike dhe izolim, pa ilaçe e vaksina”, kujtoi Fauci. Sa për MERS-in, që u shfaq si pandemic potenciale në Arabinë Saudite, ai u kalua nga një lakuriq nate tek një deve e më pas tek njerëzit”, vazhdoi eksperti.

  Edhe pse Covid 19 është një familje me SARS-in, ai ka një transmetueshmëri shumë të lartë e këtë po e dëshmojnë qartë shifrat: 15 milionë infektime në mbarë globin e mbi 600 mijë vdekje, dhe ende, siç thotë Fauci, nuk po i “ duket fundi”.

  Sipas tij, tashmë po bëhet gjithmonë e më e pranishme tek të prekurit humbja e nuhatjes dhe shijes, përpos shenjave të tjera të njohura tashmë: temperaturë, kollë e vështirësi në frymëmarrje.

  “Nga të gjithë viruset me të cilat kam pasur të bëj, jam i befasuar nga spektri i gjerë i kësaj sëmundjeje, simptomat e së cilës variojnë nga asimptomatikët, deri shenjat e buta (në shtrat për disa ditë), në më të rënda (në shtrat për disa javë dhe sindromë postvirale”, tek shtrimi në spital, terapia intensive, intubimi e në fund vdekja, u shpreh Fauci.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Vera 2023 ka nisur dhe media ndërkombëtare CNN ka sugjeruar Shqipërinë, edhe pse të fundit në listë, si një nga destinacionet më...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti turk, Recep Taip Erdogan ka arritur të fituar në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi, duke u rizgjedhur sërish si president,...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Kandidati për president të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, e ka shpallur fitoren në zgjedhjet presidenciale. Ai këtë e ka bërë derisa ka...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Viola Von Cramon e ka vizituar veriun dhe nga Zveçani tha se “kjo është e frikshme”,...
  Sport28 Maj 2023
  Trepça ’89 ka fituar 2-1 ndaj Prishtinës në ndeshjen e fundit të sezonit 2022/23 në Albi Mall Superligën e Kosovës, mirëpo nuk...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përmes një videomesazhi i ka paralajmëruar qytetarët e Serbisë se java e ardhshme do të jetë e...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  a përfunduar procesi i votimit në balotazhin presidencial në Turqi dhe ka nisur numërimi i votave. Me të përfunduar votimi, presidenti aktual...
  Sport28 Maj 2023
  Malisheva e ka mbyllur sezonin 2022/23 në Albi Mall Superligën e Kosovës me fitore 3-2 ndaj Llapit. Ndeshjen më mirë e nisën...
  Sport28 Maj 2023
  Skuadra e Ballkanit ka mbyllur sezonin me barazim ndaj skuadrës së Gjilanit. Ndeshja e luajtur sot në Suharekë u mbyll me rezultatin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.