×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryeministrja serbe fton sërish Kosovën të bashkohet në “Open Ballkan”

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq ka ftuar publikisht sërish Kosovën që t’i bashkohet “Ballkanit të Hapur” apo njohur ndryshe si “Open Ballkan”.

  Madje ajo tha se ftesë për t’iu bashkuar Ballkanit të Hapur sjellë një përfitim të pabesueshëm prej saj.

  “Qytetarët që jetojnë në rajon do të përfitojnë vërtetë shumë nga kjo iniciative”, tha Brnabiq.

  Sipas saj thirrja për t’iu bashkuar Ballkanit të Hapur është gjithnjë e hapur, duke theksuar se kjo iniciativë përkrahet nga Beogradi, Shkupi dhe Tirana, e që u jep të rinjve mundësinë të qëndrojnë në rajon, të shohin më shumë mundësi punësimi.

  Në takimin i cili u drejtua edhe nga zyrtarët e NATO-s si dhe ambasadori zviceran në Beograd, Brnabiq tha se Ballkani i Hapur është një nismë ekskluzivisht rajonale që parashikon lëvizjen e lirë të kapitalit, mallrave, shërbimeve dhe njerëzve.

  Duhet përkujtuar që Kosova vazhdon të kundërshtojë të bërit pjesë e Ballkanit të Hapur.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lajme20 Korrik 2024
  Sllavica Radovanoviq, kolonele në pension e Policisë së Serbisë, ka kritikuar publikisht ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, për...
  Lajme20 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka intervistuar një person, i cili dyshohet se e ka ndihmuar Faton Hajrizin...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.