×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Kryeministri shqiptar do të bëhet”

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, thotë se jo që e beson, por është i sigurt se kryeministri shqiptar do bëhet.Komentet në fjalë Ahmeti i bëri në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut në TV Klan, ndërsa ka thënë se ideja për ndarjen e detyrave të larta shtetërore është hedhur që në vitin 2009, para 11 vitesh.

  “Ka plot raste që numra nuk ka pasur, por kryeministër ka pasur. Dikur thoshin se nuk mund të ketë ministër të Mbrojtjes shqiptarë, ashtu sikurse që thoshin se edhe ministër të Punëve të Brendshëm nuk mund të ketë shqiptarë. Apo edhe për kryeparlamentarin. Të gjitha këto i kemi pasur dhe i kemi. Edhe Federatën e Futbollit të Maqedonisë e udhëheq shqiptarë. Dhe, ideja për postet e larta shtetërore është hedhur që në 2009, para 11 vitesh. Për pozitat e lartat – gjykata supreme, ministri i Mbrojtjes, ai i Policisë, kryeparlamentari, guvernatori… kryeministri”, thotë Ahmeti, ndërsa sqaroi se kryeministri zgjidhet me marrëveshje politike, ndryshe nga presidenti me vota direkte nga qytetarët.

  “Ne e bëmë Zoran Zaevin kryeministër, me votat tona. Kështu që e lëmë a bëhet apo nuk bëhet. Me rëndësi është që në Maqedoninë e Veriut të hiqen paragjykimet se shqiptarët nuk mund të drejtojnë dikastere të ndjeshme. Ka ndryshime, por akoma ka paragjykime.

  Në nuk kemi kuadër të drejtojmë navigacionet, por për Punën e Brendshme, për Parlamentin, sigurimin e shtetit, Mbrojtjen, kemi sa të duash. Unë jo që besoj, por do bëhet kryeministri shqiptar. Me këtë do të vetëdijësohen edhe partitë politike maqedonase, sepse jemi dalëzotës edhe ne. Mbase subjekti që i del zot kësaj ideje, ka merita historike për ekzistimin e këtij vendi. Po dal nga modestia – nëse unë pajtohesha për ndarjen e vendit në 2001, ky vend do të ndahej. Megjithatë, unë e kam parë që një ndarje do të ishte e dhimbshme për të dyja palët, edhe për maqedonasit.

  Ky ka qenë vendimi më i vështirë i Shtabit të përgjithshëm të UÇK-së se s’ka ndarje të Maqedonisë”, tha Ahmeti.Ai ka thënë se një shqiptar në post të lartë, sikurse që ishte Talat Xhaferi në krye të Parlamentit, ka qenë kryetari më i mirë i Parlamentit. “Apo ministri i Punëve të Brendshme që udhëhoqi Policinë si më mirë në një gjendje të jashtëzakonshme , apo Ministrinë e Mbrojtjes…”, tha Ahmeti.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.