Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kryeministri më i ri në Evropë vërshohet nga kritikat pas futjes së vendit në izolim

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Përderisa Austria merrej si model për t’u ndjekur gjatë valës së parë të pandemisë së koronavirusit, kthimi i saj në izolim të martën ka nxitur kritika ndaj qeverisë.

  Ekspertët, mediet dhe politikanët e opozitës po e kritikojnë koalicionin qeveritar të kryeministrit Sebastian Kurz për menaxhimin e situatës së pandemisë, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

  Mungesa e parashikimit dhe sjellja e papërgjegjshme janë vetëm disa nga kritikat e bëra ndaj qeverisë që nga e shtuna, kur u dha njoftimi për masat e reja të izolimit.

  Mbyllja e të gjitha dyqaneve për prodhime joesenciale dhe e shkollave është pa dyshim shprehje e humbjes së tërësishme të kontrollit, tha Pamela Rendi-Ëagner, kryetare e Partisë Socialdemokrate në opozitë.

  “Është për shkak të qeverisë në veçanti që masa më të ashpra janë të nevojshme tash dhe që Austria është vendosur nga një vend model në fund të tabelës në aspektin e infeksioneve”, shtoi ajo.

  Masat e së shtunës erdhën dy javë pas mbylljes së restoranteve, bareve dhe qendrave sportive e kulturore.

  Austria tani do të jetë me orë policore deri më 9 dhjetor. Të drejtë të lëvizjes do të kenë punëtorët, ata që dalin për të blerë ushqim, ata që kujdesen për të tjerët dhe personat që dalin për ushtrime.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Së paku pesë automjete dhe disa dhjetëra forca speciale, me automatikë dhe parzmore, ndodhen para qendrës tregtare “Skopljanka” në lagjen “Aerodrom Skoplje”,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Ministria e Drejtësisë në krye me ministren, Albulena Haxhiu ka rënditur sukseset e saj përgjatë dy viteve. Përmes një videoje të publikuar...
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.