Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryeministri kujton Demaçin, ia huq me pozitën e Zëdhënësit të UÇK’së

  FrontOnline
  26 Korrik 2020

  Shefi i Qeverisë, Avdullah Hoti, e ka kujtuar Adem Demaçin në përvjetorin e dytë të vdekjes së tij. ka thënë se ai ishte simbol i rezistencës për liri.

  Por, Kryeministri Hoti ia ka gabuar pozitën e Demaçit në kohën e luftës. Ka thënë se ai ishte Zëdhënës politik i UÇK’së derisa një pozitë të tillë e ka mbajtur Albin Kurti kurse Demaçi ka qenë Përfaqësues Politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  “Gjatë periudhës 1998-1999, ishte zëdhënës politik i UÇK-së. Ai ishte edhe kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, gjatë periudhës 2005-2007”, ka shkruar Kryeministri Hoti.

  Ai ka thënë se sakrifica e Demaçit është dëshmia më e mirë e rrugëtimit tonë për liri e pavarësi.

  “Si udhëheqës i Këshillit për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut, në vitin 1991 u nderua nga Parlamenti Evropian me Çmimin “Saharov”. Zoti e bekoftë Adem Demaçin dhe veprën e tij!”, ka shkruar Kryeministri.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Lajme02 Qershor 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ende nuk është vendosur nëse serbët do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.