Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryeministri Hoti publikon hartën me zero informacione për komunat me shumicë serbe

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dje në konferencë për media publikoi një hartë ku pasqyruan zonat e rrezikshmërisë nëpër të gjitha Komunat e Republikës së Kosovës, mirëpo ajo që bie në sy është se aty mungojnë të dhënat për komunat me shumicë serbe përfshirë edhe ato në veri.

  Në Komunat: Leposaviç, Mitrovicë e Veriut, Partesh, Shterpcë, Zubin Potok, Zveçan dhe Rainillug mungojnë të dhëna të detajuara rreth situates me COVID-19 në Kosovë .

  Në këtë hartë numri i personave të infektuar figuron me zero. Ndërkohë edhe pse nuk ka të dhëna rreth këtyre komunave ato në hartë gjenden në zonën e verdhë, me rrezikshmëri të mesme.

  Të njejtin publikim kryeministri Hoti e ka bërë edhe sot në faqen e tij zyrtare në Facebook. Edhe në këtë hartë mungojnë të dhënat për komunat me shumicë serbe në tërë territorin e Kosovës.

  IndeksOnline ka kontaktuar me këshilltaren për media në zyrën e kryeministrit Hoti, Antigona Baxhakun, e cila përmes email tha se “ hartës së cilës po i referoheni ju është përgatitur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, unë nuk kam ndonjë përgjigje prandaj ju sygjeroj të komunikoni direkt me zyrtarët e IKSHPK-së”.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i PDK’së, Enver Hoxhaj ka komentuar deklaratën e djeshme të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti se ka asociacion në planin evropian....
  Lajme23 Mars 2023
  25-vjetori i Betejës së Dukagjinit, solli në “Politiko”, rrëfimin e njërit nga protagonistët kryesor të kësaj ngjarje historike, Daut Haradinaj. Haradinaj, duke...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, e ka bërë një krahasim tejet interesant për kryeministrin Albin Kurti. Abdixhiku, tha se vetëm Kurtit dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pritur në takim nga homologu i tij britanik, Rishi Sunak në Londër. Sipas deklaratës së përbashkët...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj ka reaguar pas shtrenjtimin e rrymës për 14%. Molliqaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se...
  Lajme23 Mars 2023
  Avdullah Hoti, deputet i LDK-së, ka shkruar një status, në të cilin ka rënditur premtimet e kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili të enjten gjatë seancës në Kuvendin...
  Lajme23 Mars 2023
  Albert Zogaj, Kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ka folur sonte për gjendjen në veri, sa i përket sistemit të drejtësisë. Ai...
  Vip23 Mars 2023
  Vesa Luma, këto ditë është rikthyer nga Zelanda e Re në vendlindje. Ajo ka shfrytëzuar rastin që të çmallet me familjarët e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.