×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kryeministri “car” i Kamboxhias: Për ta zënë vendin tim, duhet të prisni deri në jetën tjetër

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Kryeministri i Kamboxhias, Hun Sen, ka thënë të hënën se partia e tij do të jetë forcë mbizotëruese në politikë për një shekull, duke i thënë opozitës se duhet të presë deri në jetën tjetër për të ardhur në pushtet.

  Partia Popullore e Kamboxhias, e cila udhëhiqet nga kryeministri Sen dhe e cila ka qenë në pushtet që nga viti 1979, i ka të gjitha ulëset e kuvendit me 125 deputetë pasi partia kryesore opozitare ishte shpërbërë para zgjedhjeve të vitit 2018 nën akuzën për tentim të rrëzimit të qeverisë.

  Hun Sen është njëri nga liderët që ka qëndruar më së gjati në pushtet me më shumë se tri dekada në pozitë. Ai tha se partia CPP do të mbetet aty ku është dhe askush nuk mund ta sfidojë këtë.

  “Kush e ka kapacitetin që ta zëvendësojë Hun Senin tash për tash? Të jemi të sinqertë dhe të flasim. Askush”, tha ai pasi e inspektoi ndërtimin e një aeroporti.

  “Nëse ju e dëshironi këtë, ndoshta prisni deri në jetën tjetër. Kur është prania e Hun Senit dhe e CPP-së, ju duhet të prisni deri në jetën tjetër”, tha kryeministri i Kamboxhias gjatë një fjalimi të transmetuar drejtpërdrejt në Facebook.

  Partia kryesore opozitare ishte shpërbërë në vitin 2017 dhe 118 anëtarëve të saj u ishte ndaluar pjesëmarrja në politikë për pesë vjet si pjesë e një fushate të gjerë për shtypjen e opozitës, shoqërisë civile dhe medieve para zgjedhjeve të vitit 2018.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Gjykatësja federale e qarkut Aileen Cannon ka hedhur poshtë çështjen e dokumenteve të klasifikuara kundër Donald Trump, raporton CNN. Në një vendim...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Një alarm i kuq është në fuqi për të gjithë Kroacinë, pasi vendi vazhdon të përkeqësohet nga një valë e të nxehtit,...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me...
  Lajme15 Korrik 2024
  Forcat e Armatosura Shqiptare do të marrin një ndihmë prej 13 milionë eurosh nga Bashkimi Europian. Këshilli Europian e ka miratuar sot...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ministria e Drejtësisë i ka publikuar vendimet për emërimin e 100 noterëve të rinj të cilët janë përzgjedhur përmes dy proceseve, atij...
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur...
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.