×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kroacia vendos karantinim edhe për të kosovarët

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Kroacia ka vendosur përsëri futjen në karantinë, për të ardhurit, vizitorët, nga katër shtete fqinje të saj në Ballkan, pas shpërthimit të një vale të dytë të koronavirusit në rajon.

  Udhëtarët nga Bosnja, Serbia, Kosova dhe Maqedonia e Veriut do të duhet të izolohen për 14 ditë pas mbërritjes në Kroaci.

  Udhëtarët e tranzitit do të përjashtohen, u tha gazetarëve, Ministri i Brendshëm i Kroacisë, Davor Bozinovic.

  Në fund të majit, Kroacia hapi kufijtë e saj me dhjetë vende të BE-së, përfshirë Gjermaninë, Austrinë dhe Estoninë.

  Vendi kishte regjistruar pak ose aspak infeksione që nga mesi i majit, por situata u përkeqësua javën e kaluar, kur Kroacia filloi të raportojë deri në 30 raste të reja COVID-19 në ditë.

  Përhapja përkoi me një pjesë të turneut ndërkombëtar të bamirësisë së tenisit, nga Adria Tour, organizuar në qytetin bregdetar të Zadarit në 20 qershor.

  Pas aktivitetit, Novak Gjokoviç, organizatori, gruaja e tij dhe tre tenistë të tjerë rezultuan pozitivë për koronavirus.

  Turneu kishte filluar në Beograd, në atë që agjensia e lajmeve AFP raportoi se ishte një stadium i mbushur me njerëz.

  Pasi Gjokoviç u testua pozitivisht, kryeministri kroat Andrej Plenkoviç u vu në presion se pse nuk u izolua pasi ai rrahu supin e Gjokoviç në turne. Kryeministri Plenkoviç më vonë rezultoi i painfektuar me koronavirus.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën për shkak të një zjarri që ra në një fabrikë topash golfi në Tajvan, tre...
  Të tjera
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia në Kaçanik të premten ka arrestuar një të mitur. Të njëjtit i kanë gjetur një revole me 3 copë fishekë. Me...
  Lajme23 Shtator 2023
  Dragan Milloviq, Illija Elezoviq dhe Zoran Kostiq janë tre serbët e dyshuar për krime lufte për të cilët Gjykata Themelore në Prishtinë...
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona në Prishtinë. Të njëjtit dyshohen se pas një mosmarrëveshje në komunikacion kanë...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Dy persona janë arrestuar nga policia e Himarës, pasi dyshohet se shpërndanin drogë në lokalet e natës. Personat G. H., 25-vjeçar dhe...
  Kronika23 Shtator 2023
  Një prizrenas ka raportuar në Polici se derisa ishte duke punuar në pronën e tij ka hasur në një mjet të dyshuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Një tribunë e stadiumit me bari artificial në Korishë të Prizrenit është shembur gjatë ditëve të fundit. U përurua në vitin 2019,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.