×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kreu i OBSH: Kërcënimi më i madh, nuk është vetë virusi!

  FrontOnline
  11 Korrik 2020

  Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë dënoi “ mungesën” e lidershipit në luftën kundër pandemisë së koronavirusit dhe lëshoi një apel emocional për unitet botëror teksa rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten në mjaft vende të globit dhe prej më shumë se 6 muajsh, është e qartë se lufta kundër sëmundjes, nuk po fitohet.

  “Miqtë e mi, mos u gaboni; kërcënimi më i madh me të cilin përballemi sot nuk është virusi vetë. Është mungesa e lidershipit në nivel global dhe kombëtar”, deklaroi Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  “ Kjo është një tragjedi që na detyron të humbasim njerëz të dashur, të humbasim shumë jetë. Ne nuk mund ta mposhtim këtë pandemic si një botë e përçarë”, shtoi ai. Ndërhyrja e Ghebreyesus shihet si një fshikullimë për disa udhëheqës, përfshirë presidentin amerikan Donald Trump, qe ka ndërmarrë një beteje publike kundër OBSH-së, reagimin e të cilës ndaj sëmundjes së shpërthyer në Kinë shumë e panë si të vonuar.

  Organizata vetëm tani dërgoi një ekip të saj në këtë vend për të hetuar origjinën e sëmundjes që ka vrarë 550.000 vetë në mbarë globin. Dy ekspertë të OBSH-së, specialist në shëndetin e kafshëve dhe epidemiologji, do të punojnë me shkencëtarë kinezë përgjatë këtij hetimi.

  Trumpi, që ka paralajmëruar tërheqjen e vendit të tij nga organizata, konsideron se ajo anoi shumë nga Kina me udhëzimet që lëshoi në fillimin e pandemisë.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se në këto vende s’do të ketë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Jetlir Zyberaj, këshilltar i Behgjet Pacollit ka treguar njohjen e ish-presidentit të Kosovës me Naim Murselin, i cili porositi vrasjen e gruas...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit, ka bërë të ditur se është arritur të shpëtohet një ari, i cili kishte rënë në një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Një grua ka lindur foshnjen e saj, para kohe. Rasti dyshohet të ketë ndodhur si pasojë e dhunës fizike të shkaktuar nga...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokatja kosovare nga Suedia, Arlinda Loncari, është deklaruar duke dhënë detaje nga ajo se çfarë ka gjetur dhe çfarë ka lexuar prej...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.