Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Krasniqi: SHSKUK-ja ka në dispozicion 750 shtretër, shpenzimet për furnizim me oksigjen janë rritur

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Trendi i uljes së rasteve të të infektuarve me COVID-19, nuk nënkupton që mos të vazhdojmë të jemi vigjilentë.

  Kështu ka thënë në Kanal10, infektologu Valbon Krasniqi, ushtrues detyre i drejtorit të SHSKUK.

  “Edhe pse po shihet trendi në ulje i rasteve pozitive me COVID-19, nuk duhet të relaksohemi, por të jemi edhe më tutje vigjilentë dhe të respektojmë masat kundër parandalimit të pandemisë”, ka deklaruar ai.

  Krasniqi ka treguar se afërsisht 500 pacientë janë të shtrirë nëpër klinika dhe spitale në Kosovë që janë me COVID-19 ose të dyshuar për këtë pandemi.

  “Kemi afër 500 pacientë të shtrirë nëpër klinika dhe spitale me COVID-19 ose të dyshuar si të infektuar, 40 prej tyre janë të kyçur në respiratorë”, njofton Krasniqi.

  Krasniqi ka njoftuar se shpenzimet për furnizim me oksigjen janë rritur në mënyrë enorme, ndërsa thotë se, SHSKUK-ja ka në dispozicion 750 shtretër.

  “SHSKUK ka lidhur kontratë edhe me një kontraktor të dytë për furnizim me oksigjen, që është operator lokal”, njofton Krasniqi, duke shtuar se, Kosova ka dy operatorë për furnizime me oksigjen.

  Ai ka bërë thirrje që familjarët mos të vizitojnë të infektuarit me COVID-19, të shtrirë në spitale.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Lajme02 Qershor 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ende nuk është vendosur nëse serbët do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.