×
 • Lajme
 • Lajme

  Krasniqi: Kryetarët e PDK-së, kanë kërkuar që betimi solemn të mbahet në Çabër dhe Boletin

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal (MAPL), Elbert Krasniqi, në seancën e Kuvendit të Kosovës, ka bërë të ditur se dy kryetarët e PDK-së, në Zubin Potok, Izmir Zeqiri, dhe ai i Zveçanit, Ilir Peci, kishin kërkuar nga ai që betimin solemn mos ta bëjnë në objektin komunal përkatës.

  “Kam besu që në këtë proces të jemi bashkë, është proces nacional që kryetarët të jenë në komunë, në vazhdimësi PDK ka kundërshtu që ne nuk po koordinohemi që po i anashkalojmë dy kryetarët nga radhët e partisë së tyre, e kam bërë të qartë se në momentin kur zgjedhësh kryetar komune do të bie poshtë uniforma partiake. Dy kryetarët e PDK-së, kanë ardhur në zyrë që seancat të mbahen në Çabër dhe Boletin. Ka qenë kërkesë ekskluzive që ato të bëhen ashtu”, ka thënë ai.

  “Kanë dërgu e-maila që seanca të mbahet në objektet e zyreve të Zveçanit dhe Zubin Potokut, ishte kohë e shkurtër nuk mundem t’i organizojmë takimet e kuvendit vendosëm t’i lejojmë të mbahen në Çabër dhe Boletin, të nesërmen e bëm të mundshme që kryetarët të shkojnë në zyre. Të dy i kam vizitu në zyre, jemi dakordu të punojmë t’i mbështesim në përbërjen e kabinetit të tyre, që qeverisja atje të mos jetë njëetnike, të ketë hapësirë për serbët”, ka vijuar Krasniqi.

  Ai foli për kryetarin e Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, për të cilin tha se po e vazhdon qeverisjen në mënyrë normale.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputetja holandeze Tineke Strik, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Serbisë për sulmin terrorist në veri të Kosovës. Para deputetëve të Parlamentit...
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Të tjera
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Lajme03 Tetor 2023
  Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby tha të martën se Serbia ka filluar tërheqjen e forcave serbe përgjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.