[wp-story]

Lajme

Krasniqi iu premton bizneseve ndihmën e Qeverisë në tejkalimin e sfidave nga pandemia

Krasniqi iu premton bizneseve ndihmën e Qeverisë në tejkalimin e sfidave nga pandemia
16:47 | 16 Qershor 2020

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi ka pritur sot në takime të ndara përfaqësuesit e Klubit të Prodhuesve, Rrjetin e Shitësve me Pakicë dhe kryetaren e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare, Nora Hasani.

Ministri theksoi se ky takim është njoftues, duke i dëgjuar për së afërmi kërkesat e tyre që i kishin karshi institucioneve të Kosovës, njofton Klan Kosova.

Krasniqi tha se ditët e ardhshme do të jenë shumë intensive në hartimin e politikave, që do t’i ndihmojnë bizneset në tejkalimin e sfidave që i kanë si shkak i pandemisë.

Ministri po ashtu i siguroi se Qeveria e Kosovës është e interesuar të punojë nga afër me bizneset, prodhuesit vendor dhe odat, për t’i adresuar kërkesat e tyre që i kanë, dhe të gjejnë zgjidhje të qëndrueshme.

Ministri bëri të ditur se mbrojtja e konsumatorit, prodhuesve vendor dhe bizneseve janë prioritete të tij, që bashkë me stafin e MTI-së do të punojnë në tejkalimin e krizës së shkaktuar nga pandemia.

Ndërsa përfaqësuesit e Klubit të Prodhuesve dhe Rrjetit të Shitësve me Pakicë prezantuam kërkesat e tyre që i kishin, duke kërkuar mbështetje institucionale.

Nga Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, Nora Hasani, shprehu vullnetin për ta ofruar ndihmën e këtij institucioni në tejkalimin e krizës nga pandemia.

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)

Të tjera