×
 • Lajme
 • Lajme

  KQZ-ja pa buxhet për zgjedhjet e jashtëzakonshme

  FrontOnline
  22 Dhjetor 2020

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po pret vendimin që shpall datën e zgjedhjeve, për të filluar përgatitjet për organizimin e tyre.

  Këtë e ka thënë zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi.

  “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tashmë është në pritje të vendimit që shpall datën e zgjedhjeve për në mënyrë që të fillojë me përgatitjet intensive për organizimin e këtyre zgjedhjeve”, ka thënë Elezi, për express.

  Elezi tha se këto zgjedhje janë sfiduese, për shkak të pandemisë.

  “Jemi në kohë pandemie dhe sigurisht se këto zgjedhje janë sfiduese për faktin se KQZ-ja krahas përgatitjeve teknike për organizimin e këtyre zgjedhjeve duhet të merret edhe me zbatimin e masave apo rekomandimeve të institucioneve shëndetësore që lidhen me mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve gjatë procesit zgjedhor”, ka thënë Elezi.

  Ai deklaroi se KQZ nuk ka buxhet për këto zgjedhje, pasi nuk kanë qenë të planifikuara.

  “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka mjete buxhetore të planifikuara për këtë proces zgjedhor i cili nuk është i planifikuar. Prandaj, KQZ-ja do të përgatis me kohë kërkesën buxhetore të cilën do ta përcjellë për miratim në Qeverinë e Kosovës në kohën kur shpallen këto zgjedhje”, ka deklaruar Elezi.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shtator 2023
  Pas sulmit të së dielës në Banjskë të Zveçanit, kryeministri Edi Rama ka kërkuar që KFOR-i të marrë nën kontroll veriun e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Grupet parlamentare kanë nisur diskutimet për rezolutën për dënimin e sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës. Konjufca i ftoi këto grupe që...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar sot që Serbia të sanksionet e ndëshkohet ndërkombëtarisht pas ngjarjes së të dielës, ku një grup i...
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti së bashku me ministren Donika Gërvalla-Schëarz dje kanë pritur ambasadorët dhe diplomatët e akredituar në Republikën e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka thënë sot se sulmi i të dielës në Banjskë të Zveçanit është një...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot, në seancën e Kuvendit, ka thënë se të dielën, Republika e Kosovës u...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një minutë heshtje për nder të rreshterit të vrarë në veri, Afrim Bunjaku, raporton Ekonomia Online.  
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kompania Rajonale e Ujësjellësit Prishtina ka njoftuar se kanë shkyçur nga shërbimet e ujit, konsumatorë me borxhe të mëdha ndaj kompanisë. Nga...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.