Lajme

Kosova nuk ka shpenzuar asnjë cent për pandeminë, ja kush janë donatorët

Kosova nuk ka shpenzuar asnjë cent për pandeminë, ja kush janë donatorët
11:26 | 29 Shtator 2020

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se deri më tani nuk ka shpenzuar asnjë cent nga arka e shtetit për të menaxhuar pandeminë.

Zemaj ka thënë se ky rrugëtim deri më tani është financuar nga donatorët.

Ministri ka përmendur edhe disa nga donatorët kryeësorë të cilët i ka quajtur si miq të mirë, në ditë të vështirë.

“Se Kosova është më mirë se vendet e rajonit e madje edhe më mirë se vendet me sistem shëndetësor më të avansuar, sa i përket menaxhimit të pandemisë, ua thash edhe donatorëve dhe partnerëve ndërkombëtarë në takimin e rregullt javor, të mbajtur në mënyrë virtuale.

Kosova dhe Ministria e Shëndetësisë është me fat që ka partner ndërkombtëtarë që po ndihmojnë vendin tonë në luftë kundë Covid 19.
Mora konfimimin që bashkëkupunimi i ndërsjellë si dhe ndihmat në format ndryshe, nga donatorët, do të vazhdojnë.

Që nga marrja e mandatit si ministër i Shëndetësisë, nuk kam shpenzuar asnjë cent nga arka e shteti sa i përket menaxhimit të pandemisë, e gjithë ky rrugëtim është bërë me ndihmën e donatorëve.
Donatorët që po ofrojnë ndihmë shumë të çmuar në këtë kohë të pandemisë, janë shtetet sikurse: ShBA, Japonia, Luksemburgu, Gjermania, Austria, Zvicra, Norvegjia, Turqia, Jordania, Katari, Zyra e Bashkimit Evropian, Agjencia e Kombeve të Bashkuara (OBSH, UNICEF, UNDP, Banka Botërore).
Miku i mirë në ditë të vështirë.
Faleminderit, jemi mirënjohës përgjithmonë” shkruan Zemaj në njoftim./Indeksonline/

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera