Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kosova do të përfitojë falas 360 mijë vaksina kundër coronavirusit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kosova do të përfitojë 360,000 vaksina falas nga Aleanca Botërore e Vaksinimit, e njohur si COVAX.

  Ministria e Shëndetësisë e Kosovës tha për REL se pjesën tjetër të vaksinave, Kosova do ta blejë me mjete të veta financiare, kur ato të jenë në treg dhe të lejuara për përdorim te njerëzit.

  “Kosova, prej disa muajsh, ka qenë në bisedime me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe partnerët ndërkombëtarë. Aleanca Botërore e Vaksinimit e ka futur Kosovën në mesin e shteteve përfituese falas të 20% të sasisë së vaksinave, apo 360,000 doza të vaksinave kundër sëmundjes COVID-19, që e shkakton coronavirusi i ri”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Shëndetësisë.

  Këtë javë, kompania farmaceutike amerikane Pfizer dhe ajo gjermane BioNTech kanë konfirmuar se vaksina e tyre kundër coronavirusit “ofron mbrojtje 90%”.

  Dy kompanitë planifikojnë të aplikojnë për miratimin emergjent të vaksinës së tyre në fund të këtij muaji.

  Pfizer ka thënë se beson se do të sigurojë 50 milionë doza të vaksinës deri në fund të këtij viti dhe rreth 1.3 miliard të tjera deri në fund të vitit 2021.

  Në zhvillim e sipër janë edhe dhjetëra vaksina të tjera kundër coronavirusit.

  Kosova ka konfirmuar në total 26,888 raste me coronavirus. Aktualisht i ka 9,418 raste aktive.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova ka krijuar varësi të importit të energjisë elektrike nga Serbia....
  Lajme22 Mars 2023
  Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati, ka ndarë 6 vendimet që u miratuan sot në kuadër të mbledhjes së 136-të...
  Lajme22 Mars 2023
  Organizatorët e platformës “Liria ka emër”, kanë vizituar Organizatën e Veteranëve të UÇK-së. Qëllimi i kësaj vizite ishte kërkesa për ta përkrahur...
  Të tjera
  Sport22 Mars 2023
  Karateistet kosovarë kanë mbetur jashtë Kampionati Evropian i cili do të zhvillohet në Spanjë. Arsyet janë shkaku i politikave të shtetit spanjoll,...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, i ka ftuar të gjitha partitë e kandidatët që të regjistrohen për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale në...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të ndërhyjnë në punë e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë teksa nga...
  Lajme22 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës e ka miratuar sot raportin vjetor të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për vitin 2021. Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca,...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një i ri 28-vjeçar me ngjyrë në shtetin e Virxhinias, ka ndërruar jetë si pasojë e dhunës së policisë dhe stafit në...
  Lajme22 Mars 2023
  Seanca e sotme në Kuvendin e Kosovës ka nisur në një mënyrë të pazakontë. Kjo për arsye se deputeti nga radhët e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.