Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kosova dhe Shqipëria thellojnë bashkëpunimin në avancimin e insitucioneve të Avokaturave Shtetërore

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Në vazhdën e bashkëpunimit insititucional mes Republikës së Kosovës dhe Shqipërisë, sot, Avokati Shtetëror i Shtetit, Sami Istrefi, është takuar me homologën e tij nga Shqipëria znj. Enkelejda Muçaj.

  Në këtë takim të pranishëm ishin edhe Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Drejtësisë, Qemajl Marmullakaj dhe drejtori i Departamentit Ligjor, Ardian Bajraktari.

  Gjatë këtij takimi është diskutuar për vazhdimin e bashkëpunimit të dy insitucioneve me theks të veçantë në çështjen e arbitrazhit si dhe vlerësimin e rriskut për kontratat nga ana e autoriteteve shtetërore.

  Prakrikat e mira të Republikës së Shqipërisë, do të përfshihen në kuadër të ndryshimit të ligjit të ri për Avokaturën Shtetërore, i cili është në fazën finale të draftimit, dhe ka për qëllim forcimin dhe avasimin e Avokaturës Shtetërore, duke përfshirë edhe obligimin për denoncimin e keqpërdorimeve.

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë. Limaj ka vënë...
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së dhe ish-komandanti i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Alastair King-Smith, tha se mbeten të shqetësuar për tensionet në veri të Kosovës duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.