Bota/Rajoni

Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike në Detin Lindor

Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike në Detin Lindor
07:35 | 15 Shtator 2021

Shefi i Shtabit të Koresë së Jugut (JCS) konfirmoi se Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike nga bregu i saj lindor në Detin Lindor. Japonia gjithashtu raportoi se objekti u qëllua dhe se mund të ketë qenë një raketë balistike.

Kryeministri japonez Yoshihide Suga e quajti këtë “të turpshme” duke thënë se kërcënon paqen dhe sigurinë në rajon. Ky është tashmë testi i dytë i armëve që Koreja e Veriut ka kryer këtë javë.

Nuk është e qartë se ku ishin menduar raketat dhe cili është rrezja e tyre, por JCS thotë se ushtria e saj është “në gatishmëri dhe në bashkëpunim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara”, transmeton FrontOnline.

Testimi i raketave balistike bie ndesh me rezolutat e OKB -së që synojnë frenimin e aktiviteteve bërthamore të Koresë së Veriut. Të hënën, Koreja e Veriut testoi një raketë lundrimi me rreze të gjatë që mund të godiste pjesën më të madhe të Japonisë, duke e quajtur atë një “armë strategjike me rëndësi të madhe”.

Ekspertët thonë se raketa e lundrimit mund të ketë mbajtur një kokë bërthamore. Këshilli i Sigurimit i OKB -së ndalon testimin e armëve të tilla. Por ai i konsideron raketat balistike më të rrezikshme sepse ato mund të mbajnë ngarkesa më të mëdha dhe më të fuqishme, të kenë një distancë shumë më të madhe dhe të udhëtojnë më shpejt.

Koreja e Veriut po përballet me mungesë ushqimi dhe një krizë të rëndë ekonomike që ngre pyetje se si është ende në gjendje të zhvillojë armë. Vendi ka kaluar më shumë se një vit në izolim. Pjesa më e madhe e tregtisë me aleatin e saj më të afërt, Kinën, u ndërpre për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Ministri i Jashtëm kinez do të zhvillojë sot bisedime me homologun e tij të Koresë së Jugut në Seul.

Programi i armëve i Koresë së Veriut dhe vonesat në bisedimet për denuklearizimin gjithashtu ka të ngjarë të jenë në axhendë. Në mars të këtij viti, Pheniani sfidoi sanksionet dhe testoi raketat balistike, të cilat provokuan reagime të mprehta nga Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Koreja e Jugut.

Muajin e kaluar, megjithatë, agjencia bërthamore e OKB -së tha se dukej se Koreja e Veriut kishte nisur një reaktor që mund të prodhonte plutonium për armët bërthamore, duke e quajtur atë një zhvillim “thellësisht shqetësues”./FrontOnline/

 

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera