Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Korea Veriore alarmohet për rastin e parë të dyshimtë me koronavirus

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Korea Veriore ka raportuar atë që e ka quajtur rasti i parë i dyshimtë me koronavirus në këtë shtet.Agjencia shtetërore verikoreane e lajmeve ka thënë se një person që kishte dezertuar në Korenë Jugore rreth tri vjet më parë dhe që ishte kthyer javën e kaluar, kishte shfaqur simptome të COVID-19.

  Lideri verikorean ka mbajtur një takim emergjent me zyrtarët më të lartë, duke vënë masa kufizuese në qytetin kufitar të Kaesongut, raporton BBC, transmeton KOHA.

  Zyrtarët në Kore të Veriut kishin thënë më herët se nuk kishin raste të COVID-19, por sipas analistëve, një gjë e tillë nuk ishte e mundshme.

  “Një situatë emergjente ka ndodhur në qytetin Kaseong, ku një i arratisur, që kishte shkuar në jug rreth tri vjet më parë, person që dyshohet të jetë infektuar me virus, ishte kthyer më 19 korrik pasi që e kishte kaluar ilegalisht vijën e demarkimit”, ka raportuar KCNA.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ushtria e Kinës tha sot se kishte dëbuar një anije luftarake amerikane që kishte “depërtuar ilegalisht” në një arkipelag që ajo kontrollon...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën nëntë persona tani janë konfirmuar të vdekur si rezultat i një sulmi me dron rus në rajonin e Kievit të...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Të tjera
  Kronika23 Mars 2023
  Një person raportohet të ketë qenë viktimë e grabitjes dje në fshatin Bablak të Ferizajt. Viktima mashkull ka raportuar se derisa ka...
  Lajme23 Mars 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken that të mërkurën se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i hapte rrugën...
  Lajme23 Mars 2023
  Një rast i vjedhjes grabitqare është raportuar dje në Sllatinë të Fushë-Kosovës. Viktima femër ka raportuar se derisa ishte duke qëndruar në...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kurti ftoi për bamirësi e solidaritet....
  Lajme23 Mars 2023
  Një përleshje mes disa nxënësve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në shkollën e mesme “Adem Gllavica” në Lipjan. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.