×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Korea Jugore konfirmon valën e dytë të shpërthimit të Coronavirusit

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Korea Jugore ka konfirmuar valën e dytë të shpërthimit të koronavirusit të ri, derisa Ministri i Shëndetësisë së vendit ka paralajmëruar për një situatë të rënduar të rasteve.

  Ministri i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale të Koresë Jugore, Welfare Park Neung-hoo, tha se përmes personelit shëndetësor ka arritur të identifikojë 90 raste të reja me Covid-19 përgjatë javës që shkoi, shkruajnë mediet e huaja.

  “Vendi po përjeton me një situatë të rëndë, derisa zyrtarët shëndetësor duhet jo vetëm të mbajnë nën kontroll rastet e infektuara në nivel lokal, por edhe rastet që importohen nga vendet e tjera”, tha Park në një takim me qeveritarët lidhur me koronavirusin.

  Në një konferencë të veçantë, Jeong Eun-kyeong, drejtori i Qendrave Koreane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, pranoi se vendi tanimë po kalonte në një valë të dytë të shpërthimit të virusit.

  Qendrat e Koresë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KCDC), raportuan 17 infeksione të reja – 11 lokale dhe 6 të importuara – në 24 orët e fundit, gjë që ngriti numrin e rasteve totale në vend në 12.438.

  Duke cituar punimet e bëra nga ekspertë të shëndetit, Park tha se vendi mund të raportojë deri në 800 raste të reja në ditë nga tani, në rast se nuk arrin të frenojë transmetimet aktuale.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Gjykatësja federale e qarkut Aileen Cannon ka hedhur poshtë çështjen e dokumenteve të klasifikuara kundër Donald Trump, raporton CNN. Në një vendim...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Një alarm i kuq është në fuqi për të gjithë Kroacinë, pasi vendi vazhdon të përkeqësohet nga një valë e të nxehtit,...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...
  Lajme15 Korrik 2024
  Agjencia për Informim dhe Privatësi, në kuadër të mbrojtjes së të dhënave personale të qytetarëve, përkatësisht mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për...
  Lajme15 Korrik 2024
  Këshilli Prokurorial i Kosovës ka reaguar për Ligjin e ri të miratuar për KPK-në javën e kaluar, duke thënë kjo paraqet mosrespektim...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci shkroi se kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e ka përcjellur “me shumë...
  Sport15 Korrik 2024
  Xherdan Shaqiri sapo ka njoftuar pensionimin nga përfaqësuesja e Zvicrës. Shaqa ka njoftuar këtë vendim me një njoftim në Facebook. “7 turne,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.