Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Korea e Jugut me masa të reja për parandalimin e COVID-19

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Korea e Jugut ka njoftuar se ka ndaluar tubimet e mëdha, duke mbyllur edhe lokalet e natës, kishat, tubimet e tifozëve pas përhapjes së madhe të pandemisë COVID-19.

  Ministri i Shëndetësisë Park Neung-hoo njoftoi për hapat e ndërmarr për kontrollin dhe parandalimin e virusit pas raportimit të 332 rasteve të reja, transmeton Klan Kosova.

  Aktualisht, në këtë vend janë 17 mijë raste aktive, ndërsa deri më tani kanë ndërruar jetë 309 persona.

  Kurse, shumica e rasteve të reja raportohet të vijnë nga zona e dendur e Seulit, i cili ka shënuar rritje të madhe të intekfutarve në javët e fundit.

  Ndërsa, kishat raportohet të kenë qenë një nga burimet kryesore të përhapjes së virusit në zonën e Seulit, të cilat tashmë janë mbyllur për praktikimin e riteve fetare.

  Qeveria tashmë ka vendosur masa për distancimin shoqëror në Seul, këtë javë pas rezistimit për muaj me radh rreth shqetesimeve ekonomike.

  Klubet e natës, baret, restorantet, lojërat kompjuterike janë ndaluar në zonat më të mëdha në kryeqytetin korean, gjithashtu janë ndaluar edhe tubimet e tifozëve në ndeshjet e bejsbollit dhe futbollit, vetëm pak kohë kur klubet ishin lejuar të shesin biletat për shikimin e takimeve në këtë vend.

  Të njëjtat masa priten të zbatohen në të gjithë vendin nga e diela.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën nëntë persona tani janë konfirmuar të vdekur si rezultat i një sulmi me dron rus në rajonin e Kievit të...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale pas një debati që nisi si rezultat i një interviste të kryeministrit,...
  Lajme22 Mars 2023
  Koordinatori i Departamentit për Drejtësi në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Përparim Gruda, ka thënë se Qeveria Kurti është qeveria...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.