Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Konjufca uron besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit

  FrontOnline
  23 Mars 2023

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të jetë muaj i paqes, mirëkuptimit dhe solidaritetit mes njerëzve.

  “Të nderuar besimtarë myslimanë. Sot është dita e parë e muajit të bekuar të Ramazanit. Në traditën islame, Ramazani është një kohë e përkushtimit të shtuar ndaj devotshmërisë dhe pastrimit, duke përfshirë dhënien bamirëse, shërbimin vullnetar dhe sakrificat personale kundrejt rehative materiale. Këto respektime çojnë në përmbushje shpirtërore dhe një ndjenjë rinovimi”, ka shkruar Konjufca.

  Tutje ai ka thënë që ky muaji i Ramazanit është gjithashtu edhe një kohë kur “besimtarët e vlerësojnë familjen dhe miqtë e tyre dhe ndajnë gjëra me të tjerët”.

  |Duke shpresuar më të mirat nga ajo që ofron muaji i Ramazanit, ju uroj një muaj të mbarë, plot me dritë dhe paqe në shpirt”, përfundon ai.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.