×
 • Lajme
 • Lajme

  Konjufca tregon se pse Vetëvendosje nuk doli mirë në zgjedhjet lokale

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka folur për rezultatin e partisë së tij në zgjedhjet lokale.

  Ai në T7 tha se ky ishte një rezultat i papritur për Lëvizjen Vetëvendosje dhe dha arsyet se pse kjo parti nuk doli mirë në këto zgjedhje.

  Sipas tij një dimension që i mungon Vetëvendosjes është zhvillimi i politikave lokale.

  “Në zgjedhjet lokale Lëvizja Vetëvendosje doli me një rezultat të papritur, projeksionet tona ishin se do të fitojmë shumë më shumë komuna, por nuk doli ashtu. Unë mendoj që arsyeja kryesore ka të bëjë me mungesën që e ka Vetëvendosja në zhvillimin e politikave lokale. Mendoj që ky është faktori kryesor i një rezultati të tillë. Vetëvendosja prej kur është themeluar është marrë me tema nacionale prej planit të Ahtisarit, prezenca e UNMIK-ut, dialogu problematik me Serbinë, pastaj korrupsioni dhe drejtësia në Kosovë dhe luftimi i krimit të organizuar. Këto janë disa tema të nivelit nacional dhe figurat kryesore të Vetëvendosjes, prej Albinit dhe të gjithë të tjerët më shumë kanë qenë të fokusuar në Prishtinë dhe në nivel nacional”.

  Lëvizja Vetëvendosje në zgjedhjet lokale ka dalë fituese në katër komuna: Gjilan, Podujevë, Kamenicë dhe Shtime.

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në margjina të Samitit të NATO-s në Washington ka takuar edhe kryediplomaten gjermane, Annalena Baerbock. Osmani ka...
  Lajme13 Korrik 2024
  Mëngjesi i kësaj të shtune ka nisur me fluks të lartë qytetarësh e mjetesh në pikën kufitare në Morinë. Qytetarët e Kosovës...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka bërë të ditur se toger Leotrim Mëziu në FSK ka marrë çmimin “International Honor Graduate” në...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  SPAK ka lëshuar disa urdhërarreste me vendim gjykate për inceneratorin e Tiranës. Operacioni për ekzekutimin e urdhërarresteve u krye nga agjentët e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kosova si shteti më i ri evropian krenohej me popullsinë më të re. Mirëpo kjo popullsi ka nisur të plaket. Dhe Kosova...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Vala ekstreme e nxehtësisë ka bërë që temperaturat në pjesë të Evropës qendrore dhe jugore të arrijnë deri në 40 gradë celsius...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.