×
 • Lajme
 • Lajme

  Konjufca: Masakra e Abrisë, një nga emrat e gjenocidit serb mbi shqiptarët

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave në Abri të Epërme, në nderim të të vrarëve në masakrën e 26 shtatorit 1998, të kryer nga forcat pushtuese serbe. Në atë ditë u masakruan 23 anëtarë të familjes Deliu, në mesin e tyre fëmijë, gra e pleq.

  “Ata nuk kursyen as fëmijët, as gratë e as të moshuarit, nga mosha 3-muajshe deri në 94 vjeç. Nuk kursyen asnjë anëtar të familjes Deliu atë paradite të 26 shtatorit në vitin 1998 në pyjet afër fshatit ku jetonin, në Abri të Drenicës. Të vrarë mizorisht nga afërsia, kjo ngjarje tronditi edhe mediat botërore”, shkroi Konjufca.

  Masakra e Abrisë, sipas tij, sjell në vëmendje fushatën ushtarake gjenocidale të aparatit shtetëror serb mbi popullin shqiptar në Kosovë. Kjo masakër, siç tha ai, është një nga emrat e gjenocidit, “një ndër thirrjet e ndërgjegjes sonë të përbashkët për drejtës”.Gjatë homazheve në Abri, Konjufca edhe një herë thekson se drejtësia akoma nuk është vendosur në vend, pa të akuzuar, pa të dënuar dhe pa përgjegjës për këtë krim makabër.

  “Asnjëherë nuk duhet të pushojmë së thëni se drejtësia e munguar është premtim për padrejtësi dhe krim të ardhshëm të synuar dhe këtë shteti serb nuk ka reshtur së konfirmuari përmes akteve të shumtë deri më sot”, ka deklaruar Konjufca.

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Kronika02 Dhjetor 2023
  Një këmbësor është goditur nga një veturë në rrugën “Bill Klinton” në Prishtinë. I njëjti ka pësuar lëndime trupore dhe është dërguar...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Mujë Ademaj, xhaxhai i së ndjerës, Liridona Murseli, e cila është vrarë të mërkurën në Prishtinë ka folur sot për mediet, ndërsa ka...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka filluar të njoftohen më tepër me Kaderin, gjatë darkës pas ‘Prime’. Ai tha për Kaderin se “është një vajzë simpatike”....
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Shpresat e Real Madridit për të nënshkruar me yllin e Bayern Munichut, Alphonso Davies në vitin 2024 janë goditur nga një tjetër...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Derisa po qëndronin në dhomën e gjumit Kaderi ka thënë se “unë ndihem e kërcnuar nga Blerando”. Ai duke kënduar i ka...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banori më i ri i Big Brother VIP Kosova, Ardi dhe Buci kanë diskutuar për sjelljet e Bleros, ku disa nga deklaratat...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ylli i ka treguar Adrit skenarin që e ka menduar me Santianën. Ai i ka thënë Adrit se “krejt këto gjëra i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.